Jako kdyby se středověk prolnul s érou internetu. Takový dojem vyvolávají právní spory o to, co smějí německé internetové antikvariáty volně nabízet na internetu. Z dnešního pohledu jde přitom často o neškodnou erotickou literaturu z dob našich prababiček. Někteří právníci si vzali na mušku například příběhy Josefiny Mutzenbacherové, ale také třeba i v Česku známou "kuchařku" Vaříme s konopím.

Internetové antikvariáty byly v posledních dnech zavaleny upozorněními, že prodávají knihy, které jsou už několik let na indexu zakázaných knih. Často jde o díla napsaná na počátku 20. století a na seznam je zanesl počátkem 80. let příslušný úřad dohlížející na "nezávadnost" literatury. Nynější vlna stížností nepřišla náhodou s koncem uplynulého roku, neboť právě letos, po uplynutí 25 let od zanesení na koniášovský seznam se má přehodnotit, zda na něm zhruba 900 sporných titulů zůstane.

Mezi nimi je například kniha Josefina Mutzenbacherová: Paměti vídeňské holky, jak je sama vypravuje, z roku 1906. Na indexu je od roku 1982. Známá je také z filmového zpracování, které však, stejně jako knižní předlohu, co do erotického náboje hravě překoná každá druhá reklama odvysílaná v televizi.

Vedle Mutzenbacherové se pře týká například také lechtivé romance Harolda Robbinse Goodbye Jeanette nebo "erotické prózy" s názvem Milostné noci - přiznání Berlíňanky Fanny Hillové. Druhou skupinu tvoří knihy pojednávající o lehkých drogách. Na provinění proti soutěžnímu právu ze strany obchodníků nabízejících "ilegální zboží", upozornila právnička Christine Ehrhardtová zastupující zájmy bonnského knihkupectví Gutenberg. Podle ní existuje obava, že mnoho antikvářů zasílá literaturu ohrožující mládež i nezletilým kupcům, aniž by si ověřovali věk.

Zaskočení internetoví obchodníci, kteří čelí záplavě právních "napomenutí", větří spiknutí ve velkém stylu. Podle údajů platformy německých antikvariátů booklooker se spor dotýká až 300 internetových obchodů a jde prý o velké peníze.

Obchodník by měl po obdržení napomenutí podepsat prohlášení, že dotyčný vadný titul už nebude dále nabízet, jinak mu hrozí pokuta 5100 eur za každou indexovanou knihu, která bude odhalena v jeho nabídce. Pokud se obchodník pod závazek nepodepíše, hrozí mu soudní proces.

Antikváři už založili spolek, jehož prostřednictvím vybírají prostředky na hrazení možných soudních výloh. Jednatel platformy booklooker Daniel Conrad připustil, že vyhovět letitým podmínkám příslušného "cenzorského" úřadu není jednoduché. Prý existuje filtrovací program, který podezřelé nabídky automaticky maže, i když až donedávna se zaměřoval hlavně na pravicově extremistické tituly.

Tažení proti internetovým antikvářům a vyhrožování tučnými pokutami však odsuzuje, neboť to prý ohrožuje samu existenci mnoha z nich. Ehrhardtová se brání: "Kdo toto bahno přestane nabízet, nemusí se už ničeho obávat."