Maďaři utahují opasky kvůli úsporným opatřením své vlády. Poláci zažívají nebývalou stávkovou vlnu a marně čekají na hospodářský zázrak, slibovaný v kampani na podzim nynějším liberálním premiérem Donaldem Tuskem. Češi klopýtají reformami.

Jen Slováci zaznamenali ve čtvrtém čtvrtletí rekordní růst ekonomiky, o 14,1 procenta, což dalece převyšuje veškeré prognózy expertů. Za celý loňský rok tak slovenský hrubý domácí produkt vzrostl o 10,3 procenta.

Důvod je jednoduchý: Slovensko za pravicových vlád reformovalo svůj daňový systém, liberalizovalo pracovní trh a přitáhlo investice. Nicméně po odečtení vlivu předzásobení cigaretami, na něž je od nového roku uvalena vyšší daň, je reálný růst 9,7 procenta.

I to ale vedlo některé ekonomy k úvahám o přehřátí ekonomiky.

Vládní politici to odmítají. "Nic nenasvědčuje tomu, že by Slovensku hrozilo přehřátí ekonomiky," řekl včera serveru aktualne.sk slovenský ministr financí Ján Počiatek. "Samozřejmě při takové špičce lze očekávat, že se růst zpomalí. Je nepravděpodobné, že by růst na tak vysokých hodnotách i nadále pokračoval."

Sousední Maďarsko tak může jen tiše závidět. Jeho růst v posledních třech měsících loňského roku byl jen 0,8 procenta, naopak roste inflace, která nyní dosahuje sedmi procent.

"Co pro to Slováci udělali? O polovinu snížili sociální výdaje. Ti, kteří zmiňují Slovensko jako příklad, by tohle měli zmínit také," rozčiloval se v maďarské televizi ministr financí János Veres.

Experti varují, že Maďarsku hrozí stagflace, tedy kombinace nízkého růstu a vysoké inflace, což by mohlo ohrozit plány středolevicové vlády na ozdravení ekonomiky a oddlužení státních financí zhruba do roku 2013. Země se navíc potýká s dlouhodobou politickou nestabilitou, referendum o poplatcích u lékaře, plánované na 9. března, může dokonce vést až k vyhlášení předčasných voleb.

Naopak Slovensko má letos zavést společnou měnu euro. Tento cíl dodržuje nynější levicová vláda premiéra Fica, který sice před dvěma lety před volbami sliboval zrušit řadu reforem, ale protože ekonomika roste, od většiny slibů v tomto ohledu upustil. Škrtl pouze platby u lékaře, které nyní naopak Maďaři zavedli.

S konečnou platností se o zavedení eura na Slovensku rozhodne v květnu, pokud ovšem zemi neohrozí inflace, s jejímž růstem se potýkají všechny postkomunistické země středoevropského regionu.

Například Poláci, jejichž ekonomika roste v posledních letech také úctyhodným tempem přes šest procent ročně, nyní znovu rozpoutali diskusi, kdy a jak mohou do eurozóny vstoupit. Nesplňují kritérium inflace, ale hlavně vláda si pro přístup k euru nestanovila konkrétní termín.

Nový kabinet však čelí požadavkům na zvýšení mezd z řady odvětví, kde má silné vlastnické pozice stát - zdravotnictví, doprava nebo těžba uhlí. Čeká jej komplikovaná reforma státních financí a výstavba infrastruktury, která i nadále potáhne růst. Ten už ovšem podle ekonomů nejen v Polsku, ale i na Slovensku nebude tak vysoký.

HN_080215_07ap.jpg

Slovenský rekord