Moskva naznačila, že může tolerovat radar výměnou za inspekce v Česku


Americký radar v Brdech bude zřejmě fungovat pod dozorem Rusů. Dohled nad americkou základnou je cenou, kterou se Američané a Češi chystají zaplatit za to, že se Moskva s existencí radaru smíří.

"Přítomnost diplomaticky akreditovaných přidělenců, kteří budou mít přístup na základnu za účelem monitoringu, je pro nás představitelná, pokud to bude fungovat recipročně," řekl včera HN hlavní radarový vyjednávač Tomáš Pojar.

Kontrolor s povolenkou


Kontrolní misi na českém území nabídla Rusům tento týden americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Získala za to náznak, že Moskva může nakonec na existenci radaru kývnout. "Máme informace o tom, že jednání s Moskvou proběhla v mnohem konstruktivnější atmosféře, než tomu bylo dříve," potvrdil Pojar.

Jak by měla ruská mise v Česku vypadat v praxi? Útvar vojenského přidělence ruské ambasády by se rozrostl o muže se speciální licencí na radar. Česká strana by si mohla prověřit jeho minulost a měla by i kontrolu nad tím, že k radaru se nedostane kdokoli z velvyslanectví. "Je lepší se dohodnout na oficiálním přidělenci, než když bude dvě stě ruských agentů shánět informace na vlastní pěst," vysvětlil vicepremiér Alexandr Vondra.

Na oplátku by Češi vyslali svého muže do Moskvy.

Náznak dohody představuje zásadní obrat. Ruští politici i generálové donedávna reagovali na rakety a radar ve střední Evropě jen odmítáním a výhrůžkami.

Po setkání s ministrem obrany Gatesem ale nově zvolený prezident Dimitrij Medveděv řekl, že ruská vláda "je odhodlána pokročit" v jednáních o mnoha tématech.

A ruský deník Kommersant včera uvedl, že po schůzkách v Moskvě je Rusko připravené se s radarem smířit. Podle listu je ruský obrat vázaný právě na možnost dohledu nad americkou základnou. Je tady ale ještě jeden požadavek: rakety musí být v polském silu umístěny, až když bude hrozit "skutečné nebezpečí".

Rusové také chtějí mít jistotu, že radar nebude sledovat jejich území. Američané reagovali nabídkou, že Moskvě umožní přístup k datům z radaru.

Geopolitické šachy


Radarové ústupky jsou ale zřejmě jen jednou z figurek na diplomatické šachovnici mezi USA a Ruskem. Američané stojí o lepší vztahy a podle Kommersantu Moskvě nabídli například i to, že nebudou spěchat s rozšiřováním NATO o Gruzii a Ukrajinu.

Katalyzátorem moskevských jednání americké ministryně zahraničí Riceové, na kterých došlo k průlomu, měl být i dopis, který ruskému prezidentovi Putinovi přišel od George Bushe.