jiri-cunek-zasmusily__192x128_.jpgPředseda lidovců na zasedání vlády zvedl ruku pro zprávu o stavu romské komunity, ve které se uvádí, že stěhováním vsetínských Romů porušil jejich právo na lidskou důstojnost. V dokumentu je kapitola, která se podrobně věnuje Vsetínu. Čunkovo řešení doslova cupuje na kusy, už v jejím nadpisu je město uvedeno jako odstrašující příklad.

"Pro tu zprávu jsem na vládě zvedl ruku, protože nějaká diskuse nestála za to. Řešili jsme rozpočet a ekonomickou krizi. Stejně je ve vládě málo lidí, kteří věří, že situace je taková, jak v té zprávě stojí," řekl HN Jiří Čunek.

Tvůrci textu se při hodnocení Čunkových kroků opírali o studii katedry sociologie Fakulty sociálních studií brněnské Masarykovy univerzity. Zpráva vznikla v týmu ministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové.

Pasáž proti Čunkovi působí jako povedený naschvál. "Divil jsem se, že to tam někdo propašoval," pousmál se Zdeněk Ryšavý z organizace Romea.

Čtěte také:

Jiří Čunek coby vsetínský starosta v roce 2006 odstěhoval z chátrajícího pavlačového domu několik romských rodin za hranice města, jiné ubytoval ve stavebních buňkách. Ze závěrů vládní zprávy lze vyčíst, že za kritickou situaci, která nakonec vyústila v odstěhování romských rodin, nese odpovědnost právě vsetínská radnice pod Čunkovým vedením.

Čunek: Nemohl jsem nic dělat

Přestože i s tím svým hlasováním Jiří Čunek souhlasil, nyní opět tvrdí, že nic jiného nemohl dělat.

"Lidé, kteří na to místo přijdou a nemají své vidění zacloněné nějakou myšlenkovou mlhou, říkají, že jsem udělal nejlepší řešení v České republice. Samozřejmě s ohledem na situaci, která byla," řekl Čunek.

Vládní zpráva Vsetínu vytýká, že zprivatizoval většinu městských bytů a nezbyly prostory pro sociální bydlení. Radnice také špatně informovala Romy o tom, jak se mohou z tíživé situace dostat.

"Ten problém je velmi složitý, ale dá se všeobecně říci, že jeho vznik iniciovala sama vsetínská radnice, protože se problémem dlouhodobě nezabývala," potvrdil Zdeněk Ryšavý.

Čtěte blog:

Autoři univerzitní studie označili vsetínské řešení za strategii nevyhnutelnosti. "Pracně budovaná nevyhnutelnost zakládá kvalitu samotného řešení," stojí ve zprávě, kterou Jiří Čunek odhlasoval.

Za sociální kolotoč, který v domě s třemi sty obyvatel ve Vsetíně vznikl, mohou ale podle univerzitní studie rovným dílem radnice i samotní obyvatelé.

Porušení lidské důstojnosti

Ve vládní zprávě o stavu romské komunity se objevil ještě jeden osten proti Jiřímu Čunkovi, a to úryvky ze zprávy ombudsmana, který ve stěhování Romů spatřuje "podstatné porušení práva na lidskou důstojnost".

Šéf lidovců ale nad touto částí zprávy mává rukou. Přestože po svém návratu do vlády musel zeleným slíbit, že se nebude pouštět do řešení romských problémů, chystá vlastní plán, jak Romy napravit. "S tou vládní zprávou nebude nikdo nic dělat. Je to jen zpráva. Řešení nabídne chystaná zpráva ministerstva pro místní rozvoj," řekl Jiří Čunek.

Přestože z ní unikly zatím jen fragmenty, vzbuzuje vášně. Jedním ze záměrů ministra je rozdělit Romy do skupin podle míry sociálního vyloučení a poskytovat jim podle toho pomoc. Zprávu mu pomáhají vytvořit i romští poradci. Ministr ji chce předložit za půl roku.

Romům by měla pomoci mimo jiné řešit jejich bytovou situaci. Vládní zpráva detailně popisuje, jakými způsoby Romové o bydlení nejčastěji přicházejí. - Prodávají dekrety na užívání obecního či soukromého bytu, čímž řeší svou finanční tíseň, přistupují na fiktivní výměny bytů, kdy místo střechy nad hlavou dostanou peníze. Další praktikou je výměna bytu za rodinný domek, který je v neobyvatelném stavu.