Praha, 28. 3. 2002
Za strážce parlamentního řádu považují sami sebe zejména komunisté. Ostatní je nenechali zasednout v orgánech sněmovny, a tak vyžadují, aby se pravidla plnila.
Právě zástupci KSČM usilovali o výměnu řídícího schůze nejčastěji. Jejich stížnosti ale nejsou vždy úspěšné - komunistických poslanců je málo, ostatní s nimi uzavírají spojenectví stále jen opatrně.
Vše se změnilo ve chvíli, kdy začali stejně bojovat i sociální demokraté. Ti v minulosti k takovým krokům nesahali, krátce před volbami se však mění. Minulý týden ještě místopředseda ODS Ivan Langer, v té době řídící schůze, útok přestál. Václav Klaus měl včera méně štěstí. "Jeho odvolání je demonstrativní akt. Naznačuje, že opoziční smlouva mezi ODS a ČSSD je u konce," říká politolog Ladislav Cabada.
Srovnání s podobnými scénami v jiných evropských zemích je podle něj obtížné - parlamentní pravidla upravují jednotlivé jednací řády, které se podstatně liší. "Spory s předsedajícím se objevují. Že by byl šéf schůze odvolán, to ale myslím není běžné nikde," dodal politolog.
(pra, zar)