Vatikán hledá plán proti zneužívání

Katolická církev bojuje na summitu amerických duchovních a Římské kurie o ztracenou důvěru, a proto hledá cesty, jak zcela zabránit sexuálnímu obtežování dětí.

Vatikán/Praha, 24. 4. 2002
Dvoudenní summit ve Vatikánu, na němž jedná s papežem Janem Pavlem II. celkem dvanáct kardinálů, nemá v moderních dějinách katolické církve obdoby.
Výjimečná je skutečnost, že papež povolal ke konzultacím nejvyšší duchovní správce jen z jedné země. Bezprecedentní je i zadání summitu. Kardinálové ze Spojených států a Řím musejí společně hledat řešení krizové situace v souvislosti s řadou skandálů týkajících se zneužíváním dětí.
"Obětem a jejich rodinám, ať jsou kdekoli, vyjadřuji svoji hlubokou solidaritu a znepokojení," řekl papež během schůzky.
Papež se obrátil na americké věřící s výzvou, aby v této obtížné době, kdy církev čelí nebývalé krizi, podpořili své duchovní i své biskupy.
Ve Spojených státech bylo zasaženo aférami hned několik arcidiecézi. Situace je nejkritičtější v Bostonu, kde se konaly demonstrace za odstoupení kardinála Lawa a věřící adresovali arcibiskupství celkem čtyři stovky stížností.
Cílem nynějšího setkání je vypracovat praktický akční plán pro předcházení podobným skandálům v budoucnu.Očekává se, že schůzka ve Vatikánu poskytne kardinálům směrnice pro červnové zasedání amerických církevních hodnostářů v Dallasu.
Zprávy o skandálech v americké církvi začaly pronikat na veřejnost počátkem letošního roku. Papež se k této záležitosti vyjádřil do včerejška jen jednou, v dopise duchovním před velikonočními svátky. (oxo, čtk)
Papež: zneužívání je zločin, str. 1


Aféry nezasáhly pouze USA, ale také Francii, Německo, Irsko nebo Polsko
Praha, 24. 4. 2002
Problém zneužívání dětí a mladistvých netíží jen katolickou církev ve Spojených státech. Diskuse o tomto problému zasáhla také řadu společenství v Evropě.
V jihoněmeckém Hechingenu byl v roce 1999 odsouzen kněz za sexuální obtěžování dětí ke třem rokům vězení. Další kněz z diecéze Osnabrück na severu Německa osm roků zneužíval nezletilé chlapce a byl v roce 1996 odsouzen ke dvěma rokům.
Německá biskupská konference se nicméně na začátku tohoto týdne odmítla vyslovit proti jednotné úpravě zpřísňující církevní sankce. "Téma sexuálního zneužívání dětí duchovními se vyostřilo zejména v důsledku vývoje v USA, Polsku a ve Francii," připustila mluvčí konference Martina Höhnsová.
"Je věcí diecézí, aby případy samy hlásily přímo do Vatikánu," komentovala Höhnsová, která informovala také o rozhodnutí biskupů vytvořit komisi, jež se bude možnými právními důsledky mravních poklesků zabývat.
Německé reformní hnutí "My jsme církev" žádá vytvoření funkce ombudsmana pro případy sexuálního zneužívání. "Je zejména nutné vytvořit kompetentní poradenské a zaopatřovací nabídky pro postižené oběti," říká se v prohlášení organizace.
Ve Francii bylo za sexuální delikty od roku 1995 souzeno nebo odsouzeno na třicet kněží. Ve Velké Británii se v letech 1995 až 1999 mezi kněžími vyskytlo 21 případů pedofilie.
Za jednu z prvních velkých afér v Evropě, která propukla v roce 1995, lze označit případ vídeňského arcibiskupa kardinála Hanse Hermanna Groera.
Vysoce postavený duchovní byl obviněn z pedofilie, z udržování homosexuálních vztahů s dospělými a z vydírání s tím spojeným. Groer rezignoval na svůj úřad. Rakouskou katolickou církev tehdy skandál citelně zasáhl, neboť její řady opustilo více než čtyřicet tisíc věřících.
Skandály podobného druhu se nevyhnuly ani vlasti papeže Jana Pavla II. Minulý měsíc rezignoval na svou funkci poznaňský arcibiskup Juliusz Paetz, kterého polská média obvinila ze sexuálního obtěžování mladých kněží a studentů katolického semináře. Arcibiskup nařčení odmítá.
Irská katolická církev pak začátkem roku oznámila výplatu více než sto miliónů eur jako odškodnění dětem, které byly v časovém období několika desetiletí sexuálně zneužívány kněžími a členkami řádových společenství.
Oplátkou za to vláda v Dublinu zajistí, že církev ochrání před dalšími žalobami obětí. Kvůli zneužívání dětí už bylo v Irsku odsouzeno více než 20 kleriků. Většina případů se stala v církevních školách, které financuje stát. Několik obžalob se přitom týkalo doby před čtyřiceti lety. (oxo, čtk)


Řekli o aférách i vatikánské misi
S politováním konstatuji, že jsme já i ostatní pozdě rozeznali neadekvátnost dřívější politiky, podcenili jsme rozměry krize i změny nutné k obnovení základní důvěry... Krize sexuálního zneužívání nezletilých ze strany kleriků není jen mediální bublinou nebo chvilkovým předmětem veřejného zájmu ve Spojených státech, ale také velmi vážným nebezpečím, které podkopává poslání církve.
Bernard Law, bostonský kardinál
Mám za to, že církev se stala mnoha organizacím vzorem, jak s tímto tématem nakládá. Je to skvělá příležitost, abychom zajistili, že se tento hřích a jistě také zločin, jakým je zneužívání dětí, již nebude objevovat.
William Keeler, baltimorský kardinál
Papež si uvědomoval, že katolíci ve Spojených státech vždy byli neobyčejně věřící, neobyčejně loajální i neobyčejně připraveni pomoci. Myslím, že se musí cítit zraněný tím, jak jsme ho zklamali. Doufám, že očekávání katolíků v USA nejsou přemrštěná, protože to je jen dvoudenní schůzka a my nejsme schopni tohle všechno vyřešit pouze na dvoudenním setkání.
Theodore McCarrik, washingtonský kardinál
Je zřejmé, že dnes tomuto problému mnohem jasněji rozumíme. Součástí tohoto prozření je i to, že jsme dlouho neslyšeli požadavky na rychlé odvolání kněží a i bezprostřední pomoc obětem a toho hluboce lituji.
Edward Edgan, newyorský kardinál
Obnovení důvěry, to je dlouhý proces. My všichni v této chvíli říkáme a jasně proklamujeme, že děláme vše, co bychom dělat měli.
Roger Mahony, losangeleský kardinál
Musíme si přiznat, že naše důvěryhodnost byla dost značně poškozena. Musíme se vážně zaměřit na to, jak tuto důvěru obnovit a jak ji v budoucnu posílit.
biskup William Skylstad, místopředseda Biskupské konference Spojených států
(oxo, cnn)