Policie nechystá žádná obvinění kvůli pádu Investiční a Poštovní banky

Praha, 22. 5. 2002
Vyšetřovatelé se narozdíl od sněmovní vyšetřovací komise nedomnívají, že by měl jít někdo před soud za to, že se stát v roce 1993 nezúčastnil navyšování základního jmění v bývalé Investiční a Poštovní bance, čímž ztratil vliv na privatizaci banky.
Šetření v této věci bylo odloženo. Ke stejnému závěru se chýlí i vyšetřování okolností uvalení nucené správy na IPB v roce 2000.
"Rozhodnutí v otázce vyhlášení nucené správy v Investiční a Poštovní bance lze očekávat v blízké době," řekl policejní rada Václav Láska.
Konstatoval rovněž, že při vyšetřování činnosti IPB v letech 1997 až 2000 přišla policie na řadu nových skutečností. Odmítl je však nyní zveřejnit - mají být totiž využity během trestního řízení.
Láska potvrdil, že policisté prověřují i činnost statutárních orgánů společností Nomura.
Sněmovní komise rovněž požadovala, aby se policie zabývala prodejem IPB do rukou ČSOB, a vyšetřila, zda nebyl poskytnutím státních garancí porušen zákon. Toto šetření ještě neskončilo.
Vedle toho se vyšetřovatelé zabývají i jednotlivými transakcemi a finančními operacemi Investiční a Poštovní banky. "Rozhodnutí v jednotlivých kauzách lze očekávat průběžně. V nejbližší době bude ukončen případ obchodování s akciemi RIF, a bude postoupen státnímu zástupci," uvedl Láska.
Sněmovní komise se snažila objasnit, jak rozhodoval stát v Investiční a Poštovní bance, a to od doby jejího vzniku až do uvalení nucené správy v roce 2000 a jejího prodeje ČSOB. Materiály pak předala vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze, aby mohla být prošetřena případná trestněprávní odpovědnost lidí, kteří rozhodovali za stát. (ha, pra)