Kabinet čeká dokončení privatizačního procesu

Praha, 17. 6. 2002
Nová vláda, ať již většinová či menšinová, má před sebou zásadní úkol - dokončit privatizaci. Sociální demokraté, vítězové voleb, tak budou mít šanci dotáhnout do konce proces, který započali po svém vstupu do Strakovy akademie v roce 1998. Za uplynulé čtyři roky se jim více méně úspěšně podařilo prodat například Komerční banku, Českou spořitelnu, České radiokomunikace či Transgas.
Ministr financí Jiří Rusnok krátce po oznámení volebních výsledků prohlásil, že nová vláda musí dokončit privatizaci rozhodujících oblastí ekonomiky. "Určitě to bude Telecom, po hlubším zvážení i elektroenergetika," řekl agentuře ČTK Rusnok. Připustil však i možnost, že by ČEZ mohl existovat nějakou dobu samostatně.
Analytik společnosti Global Brokers Tomáš Kaňka míní, že první na řadu přijdou Český Telecom a ČEZ. "Podle mého názoru se vláda pokusí nejdříve prodat ČEZ. V tuto chvíli není na prodej Českého Telecomu příznivá doba, protože světoví telekomunikační giganti, kteří by se mohli na privatizaci podílet, na tom v současnosti nejsou zrovna nejlépe," tvrdí. "Očekávám, že dokončí to, co začali," řekl Jan Slabý, analytik Wood&Company. Podle něj byl předcházející proces nastartován ve spěchu a snaze učinit dobře všem zájmovým skupinám angažovaným v privatizaci.
Právě pokusy o privatizace elektrárenské společnosti ČEZ a Českého Telecomu se sociálně demokratická vláda nemůže příliš chlubit. Odstátnění ČEZ od začátku provázely pochybnosti, žádný z uchazečů nebyl ochoten splnit vládou požadované podmínky a ani zaplatit částku dvou set miliard korun. O odkladu privatizace Českého Telecomu kabinet rozhodl několik týdnů před volbami. Důvod byl podobný jako u ČEZ, nikdo ze zájemců nenabídl cenu, která by vládu uspokojila. Ta za svůj 51procentní podíl hodlala získat okolo osmdesáti miliard korun. Částka, kterou nabídlo konsorcium Deutsche Bank, Blackstone Groupe a TDC, se tomuto požadavku ani zdaleka nepřiblížila.
Vláda se však bude kromě prodeje takových gigantů, jako jsou ČEZ či Český Telecom, muset vypořádat s privatizací například Českých aerolinií, uhelných společností nebo hutí, s transformací státních podniků České správy letišť a České pošty na akciové společnosti. V pivovarnictví na rozhodnutí o svém dalším osudu nadále čeká Budějovický Budvar, který je doposud národním podnikem.
I u některých těchto společností se však bude jednat pouze o ukončení již nastartovaného procesu. Privatizace ČSA má jasně dané schéma - alianční partneři Air France a Delta Air mohou počínaje letošním rokem získat, pokud budou mít zájem, po patnácti procentech akcií národního dopravce. Transformace České správy letišť je také již v plném proudu, akciovou společností se stoprocentní státní účastní by se měla stát do konce roku. (tom)

Vybrané firmy, které čekají na privatizaci či transformaci
Český Telecom
ČEZ
České aerolinie
Česká správa letišť
Budějovický Budvar
Co vláda prodala
Komerční banka
Česká spořitelna
Transgas
České radiokomunikace
Pramen: Archív HN