Nadřízení nesmějí tajně sledovat zaměstnance

Praha, 28. 6. 2002
Odposlouchávat zaměstnancům telefonní hovory, zachytávat a pročítat jejich e-maily, natáčet je bez svolení skrytými kamerami - to jejich nadřízení nemohou.
Naopak kontrolovat jen to, na jaká čísla pracovníci volají nebo komu posílají elektronické zprávy, šéfům firem žádný zákon nezakazuje.
Na tomto výkladu zákonů se shodují odborníci.
Za jakých podmínek mohou firmy natáčet své pracovníky? Zaměstnanci musejí především o kamerách vědět.
"Sledování by mělo být časově omezeno a zaměřeno například na to, jak pracovník plní normy," tvrdí právnička Českomoravské konfederace odborových svazů Marcela Kubínková.
Právník a bývalý šéf Bezpečnostní informační služby Stanislav Devátý míní, že v případě České televize byl zákon porušen - zaměstnanci o sledování nevěděli. "Z hlediska občanského práva došlo k zásahu do osobnostního práva. Především práva na soukromí," řekl ČTK.
Spíše než s kamerami se čeští zaměstnanci setkávají s monitorováním e-mailů. Z výzkumu společnosti TNS Factum vyplývá, že elektronickou poštu pracovníků kontroluje čtyřicet procent firem.
Soudní znalec Vladimír Smejkal tvrdí, že nadřízení mohou kontrolovat pouze e-maily, které má zaměstnanec v počítači. "Když ale elektronický dopis odešle, již se na něj vztahuje telekomunikační tajemství," dodal. (alx)