Specialisté zachraňují před vodou drážďanské památky

Drážďany/Praha, 16. 8. 2002
V ulicích Drážďan nebojují s přívalovou vlnou na Labi jen policisté, hasiči a pracovníci Německého Červeného kříže. Dnem a nocí tu pracují také dobrovolníci organizovaní pod hlavičkou Technických pomocných sborů (THW).
Rok co rok zasahuje v podobných situacích na šedesát tisíc spolupracovníků a tisícovka stálých zaměstnanců sboru.
Jen ze severoněmeckých Brém na ní přijely do saské metropole desítky členů THW. Starají se tu hlavně o výpadky elektrického proudu. "Naše agregáty jsou tak výkonné, že mohou dostatečně zásobovat i menší města," řekl agentuře DPA jeden z brémských dobrovolníků.
Ti se spolu s hasiči nyní snaží zachránit před velkou vodou historické budovy v centru města. Pumpy s bílomodrým logem THW by měly z drážďanského nádraží v následujících dnech odčerpat asi třicet tisíc kubíků vody.
"Je to šílenství," cituje agentura DPA Jürgena Kretzschmara, velitele dobrovolných hasičů z Weixsdorfu. Jeho oddíl se už od středy marně pokouší vypumpovat vodu ze sklepení kostela Matthäuskirche v drážďanské čtvrti Friedrichstadt. "Rádi bychom pomohli, ale příroda nám to nedovolí," tvrdí.
THW pomáhá odstraňovat vodu také z Frauenkirche, proslulé drážďanské památky zničené spojenci při bombardování města na konci druhé světové války. Rekonstrukce kostela měla být dokončena v roce 2005.

Záchranáři mají práci dobře rozdělenou

Ve východním Německu a v Bavorsku jsou v současné době v akci přibližně čtyři tisíce vojáků, policistů a členů THW. Armádu, pohraniční policii i dobrovolníky z pomocných sborů řídí - na rozdíl od zemské policie a hasičů - přímo německá vláda.
Kancléř Gerhard Schröder už přislíbil, že kabinet uhradí veškeré náklady spojené s nasazením uvedených tří složek.
Technické pomocné sbory mají v ohrožených oblastech v terénu šestnáct set lidí, spolková pohraniční policie okolo půl druhé tisícovky. Armáda dala k dispozici tisíc vojáků a těžkou techniku včetně jedenadvaceti helikoptér. S jejich pomocí bylo jen v úterý a ve středu evakuováno téměř osm set lidí.
Pohraniční policie má na starosti především vyprošťování a záchranu osob ohrožených vodním přívalem. Technické pomocné sbory se zabývají hlavně evakuací lidí, odčerpáváním vody, stavbou ochranných hrází a zásobováním elektrickým proudem a pitnou vodou.
Každá z přibližně sedmi set poboček THW má k dispozici minimálně jednu "technickou jednotku" vybavenou vysoce výkonnými pumpami, speciálními filtry na vodu, elektrickými agregáty či motorovými čluny.

Katastrofy řeší samy spolkové země

THW zasahuje jen v případě, že ho o to požádají obce či spolkové země. Za ochranu před katastrofami - s výjimkou válečného stavu - totiž v Německu neodpovídá centrální vláda, nýbrž úřady jednotlivých spolkových zemí.
Záchranné práce ve Spolkové republice v drtivé většině případů řídí centrály hasičských sborů. Do oblastí stižených nejrůznějšími pohromami se ovšem oddíly THW většinou nedostaví tak rychle jako hasiči. Často však zůstávají na místě mnohem déle a dny a týdny likvidují škody, které napáchala příroda nebo lidé.
Spolupracovníci THW působí i ve světě. Proslavili se například při zajišťování dodávek pitné vody ve východní Africe. (jan)