Kupóny jsou daňově zvýhodněny

Zavedení a rozvoj stravenek umožňuje zákon o daních z příjmů, který považuje poskytnutí stravenek zaměstnavatelem zaměstnanci za jednu z forem závodního stravování.
Podle zákona (§ 24 odst. (2) písm. j) zák. č. 586/1992 Sb.) jsou daňově uznatelným nákladem na pracovní a sociální podmínky i příspěvky na závodní stravování zajišťované prostřednictvím jiných subjektů. Pouze však do výše 55 procent ceny jednoho hlavního jídla v průběhu jedné pracovní směny. To znamená, že tento výdaj nesmí být uplatněn v případě nemoci, dovolené či pracovní cesty pracovníka. Současně platí, že náklad u zaměstnavatele nesmí být vyšší než 70 procent stravného při trvání pracovní cesty v rozmezí 5 až 12 hodin.
Při praktickém propočtu této na první pohled nesrozumitelné formulace vychází, že zaměstnavatel může v letošním roce poskytnout svému pracovníkovi stravenky v nominální hodnotě nejvýše 87 korun, přičemž necelých 48 korun je pro něj daňovým nákladem.
Za těchto okolností nemusí pracovník hodnotu stravenky zdaňovat a neplatí z ní ani zdravotní a sociální odvody. Stejně jako jeho zaměstnavatel.
Na obdobných ustanoveních zákona o daních z příjmů, jsou postaveny i další produkty stravenkových firem.
Nejznámějším z nich je dárkový šek. Pracovník nemusí odvádět daň z příjmů z hodnoty nepeněžních darů poskytovaných zaměstnavatelem z FKSP, sociálních fondů nebo čistého zisku, pokud jejich hodnota nepřekročí 2000 korun ročně.
Jsou to zpravidla známé hodinky k šedesátinám nebo vánoční kolekce. Místo nich může zaměstnavatel věnovat svým pracovníkům za stejných podmínek dárkový šek a nechat je, aby si ve smluvních provozovnách sami vybrali zboží, které jim vyhovuje. Ani z dárkového šeku neodvádí žádná se stran zdravotní a sociální pojištění. Dárkový šek zatím není v Česku příliš rozšířený. "Lidé jsou konzervativní a často dávají přednost právě oněm konvenčním hodinkám," říká Renata Duláková, marketingová manažerka firmy Accor (stravenky Ticket Restaurant).
Kromě stravenek a dárkového šeku, existují tzv. bílé nebo duhové šeky. Jsou to poukázky, které poskytuje zaměstnavatel svým pracovníkům na odběr hygienických či ochranných pomůcek, dezinfekčních a čistících prostředků.
Také tento typ šeku vychází z daňového zákonodárství. Podle zákona o daních z příjmů (§ 6, odst. (7) písm. b)) není přijetí šeku zaměstnancem vůbec předmětem daně z příjmů a současně na straně zaměstnavatele je daňově uznatelným výdajem podle § 24 odst. (2) písm. j).