Spojené státy se bojí další recese

Prezident George Bush musí rychle posílit důvěru, kterou v sílu americké ekonomiky mají řadoví občané. Soukromá spotřeba totiž ovlivňuje podstatnou část hrubého domácího produktu Spojených států.
Průzkumy však mluví jasně: Spotřebitelé jsou nedůvěřiví, jejich chuť utrácet je nejnižší za posledních devět let.
"Na bedrech amerických spotřebitelů leží očekávání celého světového hospodářství," tvrdí Matt King z poradenské a investiční společnosti JP Morgan. Jak ukázal i poslední rok, USA jsou v roli tahouna světové ekonomiky nenahraditelné.
Zatím ale všechny národohospodářské ukazatele ukazují dolů. Ekonomové upozorňují na nebezpečí další recese. Investiční banka Goldman Sachs například pro čtvrté čtvrtletí tohoto roku počítá se stagnací.
Jinak než loni v březnu, kdy se objevily první známky recese, tentokrát spotřebitelé, vedení vírou v brzké oživení hospodářství, nepodporují obrat k lepšímu nákupy. V mnoha segmentech trhu, hlavně v prodeji automobilů a nemovitostí, panuje nasycenost. Také nejistota nutí lidi při vydávání peněz k opatrnosti.
Bushova administrativa chce tento trend zvrátit. Část důvěry spotřebitelů zmizela v důsledku velkých finanční skandálů a podvodů. Případy společností jako Enron, Worldcom a Global Crossing jsou stále v živé paměti. Vláda už prosadila utužení trestů na podvody. Jsou přijímána pravidla, jež povedou ke zprůhlednění hospodaření amerických podniků. Bankám vláda nařídila oddělení analytických a investičních činností. Směrné úroky jsou nejnižší za posledních čtyřicet let.
To vše by mělo posunout Spojené státy směrem k dynamickému růstu. Ale nikdo zatím nepočítá s tím, že se bude opakovat "hospodářský zázrak" z počátku devadesátých let, který vydržel celé desetiletí.
Přes všechny chmury v hlavách ekonomů: Spojené státy jsou stále ekonomicky nejsilnější zemí světa. Dokáží překonat i toto období. O tom se nepochybuje, napsal list Die Welt.
Ostatně v americké hospodářské bilanci nejsou jen zápory. Například nezaměstnanost je ve srovnání s evropskými poměry stále ještě velmi nízká. A to přesto, že americké podniky tradičně v dobách ochablé konjunktury omezují výrobní kapacity a propouštějí zaměstnance. Také inflace je na velmi nízké úrovni. (pen)