Bývalí televizní radní o svém majetku mluvit nechtějí


Jan Hrbáček
Podezření z korupce, klientelismu, střetu zájmů. To vše zmiňovali někteří poslanci, když kvůli desetimiliardovému dluhu Česka vůči americké společnosti CME počátkem dubna odvolávali Radu pro rozhlasové a televizní vysílání.
Žádné z nich nelze prokázat, nezabývala se jimi ani policie. Hospodářské noviny se nicméně pokusily o soupis majetku radních, kteří působili ve funkcích v klíčových okamžicích kauzy TV Nova. Vyplývá z něj, že radní, kteří nyní pobírají měsíčně 46 440 korun, nepatří mezi chudé.
Mezi movitější patří například Jan Uhlíř, který zároveň vede katedru teorie obvodů na elektrotechnické fakultě ČVUT. Uhlířovi patří byt v luxusním domě v pražské čtvrti Radotín, na nějž si kupci podle výpisů v roce 1999 brali hypotéku 4 milióny korun. Rodina Uhlířova ne.
Rodině Petra Štěpánka zase patří v Hradci Králové památkově chráněný dům kousek od náměstí. V nedávno a nákladně zrenovovaném objektu je v nájmu kavárna, restaurace, zlatnictví a herna.
Štěpánek vysvětluje původ svého jmění mimo jiné tím, že investoval do průmyslu. "Nemá to nic společného s médii. Jsem výrazně minoritním společníkem, nicméně výsledky té firmy jsou zajímavé," říká.
Bývalému šéfovi rady Martinu Muchkovi a manželce patří v Praze dům. V roce 1994 za 1 milión 700 tisíc odkoupil zbývající část nemovitosti, tři byty a garáž. Podle živnostenského rejstříku Muchka podniká jako projektant.
Domy vlastní i radní Jiří Novotný a Milan Trojan. Novotný část domu ve Zlíně zdědil a další odkoupil od bratra před rokem 1989. Na Trojana přešla nemovitost v jihomoravských Pavlicích v roce 1980.
Více se toho ve veřejně dostupných zdrojích najít nedá. Kde tedy politici nabrali argumenty pro tvrzení o nestandardních praktikách členů rady?
Nejčastěji od podnikatelů, kteří s radou přicházejí často do styku. Jako například majitel brněnského Rádia Valc Zdeněk Valc. "Notoricky známé jsou formy ovlivňování členů rady, například pořádáním takzvaných výjezdních zasedání rady či narozenin některých rádií. S tím vším jsou spojeny pozornosti a opulentní párty," tvrdí Valc.
Valcovi rada v minulosti neprodloužila licenci, soudil se a vyhrál. Rada přesto verdikt soudu nerespektovala. Štěpánek to vysvětluje tím, že v době rozsudku už nebyl volný kmitočet.
Poslankyně Hana Marvanová, která radu tvrdě kritizovala v Parlamentu, i nyní tvrdí, že podezření hodlá prošetřit. "Měly by se do toho zapojit i orgány činné v trestním řízení," míní.
Podle Marvanové už vzniká trestní oznámení, týkající se případu licence pro rádio Sázava. "I kdyby to oznámení nepadlo, jednání ve sněmovně bylo veřejné, přenášela ho televize. Policie by tak měla začít konat sama."

Radní Uhlíř koupil byt v neofunkcionalistickém domě v Nýřanské ulici v pražském Radotíně. Jiní obyvatelé domu si na byt podle katastru nemovitostí brali čtyřmiliónovou hypotéku. Uhlířovi ne.
Dům v pražské Litovické ulici patří Muchkovým. Před nedávnem prošel rekonstrukcí. V domě bydlí také zeť, bývalý šéf Českého rozhlasu a neúspěšný uchazeč o post šéfa ČT Vlastimil Ježek.
Štěpánkovi žijí v tomto domě v Nezvalově ulici v Hradci Králové. Nemovitost je v katastru nemovitostí zapsána na Radomíra a Renatu Hrubé, kteří bydlí přes ulici. Podle informací HN ji však rodina Štěpánkových zrestituovala.
Dům na rohu ulic Československé armády a V kopečku, která ústí z královéhradeckého Velkého náměstí vlastní matka Petra Štěpánka. Dlouhou dobu chátral, zhruba před rokem prošel náročnou rekonstrukcí.