Jeden pokus o odvolání přestál, na rozchod se CME ale stejně doplatil

Ve funkci ředitele Novy skončil Vladimír Železný necelý rok poté, kdy do televize jako nový investor vstoupila společnost PPF.
Doplatil přitom na spory, které sám vyprovokoval, když v srpnu 1999 ukončil spolupráci s bývalou servisní firmou ČNTS a začal budovat "novou Novu" na Barrandově. Výsledkem byly hned tři arbitráže.
Jedna soukromá, tu Železný prohrál s vlastníky ČNTS, firmou CME, protože porušil smlouvu, která mu zakazovala konkurovat jejím zájmům.
A hned dvě arbitráže, které vyvolala CME proti českému státu. Jednu podle česko-americké a druhou podle česko-nizozemské smlouvy o ochraně investic.
Zatímco v první arbitráži Ronald Lauder, většinový vlastník CME, s požadavkem na odškodnění neuspěl, druhá přisoudila bývalému investorovi Novy odškodnění ve výši přibližně 10,5 miliardy korun. Politici vládní koalice se ihned začali dožadovat toho, aby se Nova na uhrazení škod podílela. Unionistka Hana Marvanová se dokonce neúspěšně pokoušela s vědomím ministra financí Bohuslava Sobotky prosadit takovou změnu zákona, která by umožnila státu vymáhat škodu na prokazatelných spoluvinících prohrané arbitráže. Proti se postavila ODS, KSČM, ale i někteří politici vládní koalice.
"Se znepokojením sledujeme snahu o spojování problémů týkajících se soukromých záležitostí doktora Železného a problémů českého státu vzniklých na základě prohrané arbitráže s fungováním televizní stanice," uvedl včera manažer finanční skupiny PPF Petr Dvořák v prohlášení, v němž oznámil sesazení Železného.
Na rozdíl od dubna 1999, kdy se Železného z funkce ředitele televize pokusila neúspěšně odvolat firma CME, která ale neovládala licenci na Novu, je tentokrát odvolání ředitele zřejmě definitivní. Akceptoval ho i sám Železný. Tentokrát ho sesadili ti, kteří v Nově rozhodují. Společnosti MEF Holding a PPF, které vlastní Novu napůl.