Dostál varoval PPF před ztrátou licence

Odvolání Vladimíra Železného z funkce generálního ředitele televize Nova předcházelo několik jednání ministrů se skupinou PPF, která je jedním z investorů Novy.
Ministr kultury Pavel Dostál přitom vůbec poprvé přiznal, že osobně investory komerční televize varoval před působením Železného v čele Novy. Předal jim k tomu dokonce zhruba třicetistránkovou písemnou analýzu, která podle ministra dokládá, jak Nova ve vysílání obchází zákon.
Okolnosti schůzky s PPF, která podle něj proběhla zhruba před třemi měsíci, popisuje dnes Dostál takto: "Byl to zástupce investorů, sešli jsme se na obědě v restauraci na Valdštejnském náměstí a já jsem mu předal tu analýzu. Řekl jsem mu také, že jestli někdo ohrožuje licenci, tak je to Vladimír Železný.
Na jméno zástupce PPF, s nímž jednal, si již Dostál nepamatuje.

Zaplaťte, žádali ministři

Se zástupci investorů televize se sešel rovněž ministr financí Bohuslav Sobotka. Tvrdí, že se je snažil přesvědčit, aby se finančně podíleli na úhradě škody, která vznikla státu po prohrané arbitráži s firmou CME.
Ta zajišťovala pro Novu vysílání až do srpna 1999. Pak ji ale Železný od vysílání i zisků zcela "odřízl". Následně se přestěhoval i s televizí na Barrandov, spojil se s MEF Holdingem Jiřího Šmejce a poté i se skupinou PPF.
"Apeloval jsem na to, že existuje morální závazek Vladimíra Železného. Neuspěl jsem," řekl Sobotka.
Jednání v podobném duchu s finanční skupinou PPF přiznal pro Mladou frontu Dnes i ministr vnitra a místopředseda sociální demokracie Stanislav Gross.

Změna šéfa vládě nestačí

Vládní strany se dokonce pokusily v Parlamentu změnit zákon, aby mohl stát vymáhat peníze prohrané v arbitráži na soukromé firmě, která to podle něj zavinila.
Před verdiktem odvolacího švédského soudu, který definitivně potvrdil výsledek arbitráže, ale tato změna v Parlamentu neprošla.
Od společnosti CET 21, která má licenci, tak již stát odškodnění vymáhat nemůže. Tím vládní politici vysvětlují, proč již nyní netlačí na PPF, aby přispěl za prohranou arbitráž, zatímco ještě v březnu k tomu investory Novy vyzýval jak premiér Vladimír Špidla, tak předseda sněmovny Lubomír Zaorálek.
Vládní politici ale nyní dávají najevo, že jim sesazení Železného nestačí a že očekávají především to, aby se zpravodajství a publicistika Novy nenesly v tak ostrém duchu proti vládě jako dosud.
"Nejde o Železného, ale o to, jak vypadají Televizní noviny, Střepiny, Sedmička," řekl Dostál.
Ministr zatím stále tvrdí, že předá nové radě pro vysílání analýzu, která by mohla vést až k odebrání licence soukromé televize a která má prokázat, že stanice porušuje zákon. "Samozřejmě tu analýzu dodělám, a jak to dopadne, to je věc Rady pro rozhlasové a televizní vysílání," uvedl ministr.

"Zklidní" Nova vysílání?

Premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla ale míní, že zpravodajství Novy by nyní mohlo vypadat jinak: "Jsem optimista, věřím, že situace se teď změní."
Podle něj se nevyváženost zpravodajství ukázala například v tom, jaké reportáže v posledních dnech Nova odvysílala o ministru Dostálovi. Ten se snaží v Parlamentu prosadit změnu zákona, kterou by dostala veřejnoprávní ČT více reklamy. To by se Nově nehodilo.
Manažer PPF Petr Dvořák po sesazení Železného věří, že vláda začne brát Novu jako standardní, nezávislou, soukromou televizi a podle toho se k ní bude i chovat.
Vicepremiér a předseda Unie svobody Petr Mareš včera ale popřel, že by existovala jakákoli dohoda mezi vládou a Novou o "neútočení", jestliže bude televize méně kritická k vládní koalici.

S politiky to Nova umí

Již v minulosti čelila Nova kritice, že je vstřícná k jedné politické straně, konkrétně k ODS. To souvisí s její reportáží z roku 1998. Tehdy odvysílala nepotvrzenou zprávu, že Václav Klaus vlastní ve Švýcarsku vilu. Aby se vyhnula žalobě a soudnímu sporu o 100 miliónů korun, uzavřela pak s Klausem mimosoudní vyrovnání. Podmínky ovšem nikdy nezveřejnila.
A po rozchodu s americkými investory v srpnu 1999 se Železný hned po první Sedmičce "nové Novy" sešel s tehdejšími lídry stran opoziční smlouvy - Milošem Zemanem a Václavem Klausem. Až do voleb v roce 2002 pak Novu kritizovali hlavně politici bývalé Čtyřkoalice, že nadržuje stranám opoziční smlouvy - ČSSD a ODS.