Zelená varianta počítá s dostavbou Temelína

Ministerstvo průmyslu a obchodu prosazuje v nové energetické koncepci větší využití jaderné energetiky. "Chceme se orientovat na dovoz takových zdrojů energie, ze kterých lze vytvořit strategické zásoby," tvrdí náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Pecina.

hn: V čem je nová energetická koncepce tak revoluční?

Jde nám o to především maximalizovat energetickou nezávislost České republiky, její soběstačnost. Jak z hlediska nezávislosti na zdrojích dovážených z ciziny obecně, tak i těch, které se importují z rizikových oblastí.

hn: Návrh počítá vedle využívání tuzemských zdrojů - například hnědého uhlí - i s výraznějším využitím jaderné energetiky...

U zdrojů, které chceme dovážet, se chceme orientovat na takové, které lze delší dobu skladovat tak, aby z nich šlo vytvořit strategické zásoby. A to nám jednoznačně ukazuje na jádro.

hn: Je verze prosazovaná ministerstvem konečná včetně stavby dalších bloků Temelína?

Momentálně dáváme tento materiál k diskusi. Je v něm šest alternativ, přičemž preferujeme a považujeme za nejrozumnější zelenou variantu, v níž se s dostavbou Temelína počítá.

hn: Z jakého důvodu jste vybrali právě zelenou variantu?

Když ji porovnáme s ostatními scénáři, tak v mnoha ohledech vychází velmi dobře. Zejména u dovozní závislosti a dopadech na zaměstnanost v severních Čechách. Bude se přirozeně jednat i o ceně elektrické energie, kterou budeme schopni dosahovat při její výrobě. Nechceme se stát exportní zemí, na druhou stranu chceme, aby cena u nás produkované elektřiny umožnila našemu průmyslu být schopným konkurence.

hn: Ministerstvem navržená varianta počítá s uvolněním územních limitů na těžbu hnědého uhlí. Znamená to, že z mapy zmizí další obce na severu Čech?

V roce 1991 nebo 1992 neměli lidé, kteří bydleli v těžbou ohrožených obcích, žádnou šanci se bránit, proto byla přijata pravidla stanovující územní limity. V současnosti již tyto vesnice nejsou silnými těžebními společnostmi ohroženy.

hn: Proč?

Od počátku devadesátých let nastal v legislativě velký posun. Dnes jde z našeho pohledu čistě o vztah dvou osob - subjektu, který chce těžit - ten je samozřejmě silný, to si uvědomujeme - ale je jen jeden. Proti němu stojí spousty subjektů, které vlastní nemovitosti na daném území. A pokud se tyto subjekty, obce, vlastníci nemovitostí, jednotliví občané domluví a těžební společnost jim nabídne takové podmínky, že budou chtít ty nemovitosti prodat, tak pak nevidím důvod, aby stát takovému jednání bránil.

hn: To znamená, že stát to nechá už jen na vyjednávání mezi těžebními firmami a obcemi?

Ano, to je náš záměr.

hn: Zelená varianta počítá i s tím, že do roku 2030 přijde o práci v energetice kolem 41 tisíc lidí...

Přiznávám, že jde trochu o věštění z křišťálové koule. Budou se zlepšovat technologie, bude pokračovat přechod zaměstnanců z výroby - kam patří i energetika - do sektoru služeb. Zelená varianta však mezi těmi ostatními vyznívá nejlépe.