Kancléře NBÚ vyšetřuje policie

Šéf kanceláře Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Vladimír Šiša včera musel nastoupit na nucenou dovolenou.
Během volných dní má pro ředitele NBÚ Jana Mareše shromáždit dokumenty, jimiž by vyvrátil trestní oznámení, podle něhož se před sedmi lety dopustil lichvy.
Není to první problém se zákonem tohoto vysoce postaveného úředníka. Policie jej před několika měsíci podezřívala, že se snaží ovlivnit vyšetřování nejrozsáhlejší justiční aféry posledních let - kauzy kolem konkursního soudce Jiřího Berky.

Podezření z lichvy

"Ředitel Mareš je znepokojen informacemi o vyšetřování pana Šiši pro lichvu. Proto panu Šišovi uložil, aby mu do příštího pátku předložil veškeré dokumenty, které se k těmto skutečnostem vážou. Za účelem shromáždění těchto materiálů nastupuje pan Šiša řádnou dovolenou," sdělila agentuře ČTK mluvčí NBÚ Aneta Kupková.
O tom, že Šišu začala vyšetřovat policie, informoval jako první deník Právo. Lichvy se podle udání dopustil spolu se žalobcem Nejvyššího státního zastupitelství tak, že jim dlužník musel při poskytnutí půjčky 600 tisíc korun podepsat směnku na 960 tisíc korun.
Obětí lichvy mají být manželé Nekulovi z Jihlavy. Jihlavští kriminalisté se peněžní transakcí začali teprve zabývat.
Šiša zatím nebyl vyslechnut. Na páteční ráno si policejní rada pozval dlužníka Václava Nekulu.
Nekula od roku 1992 podnikal nejdříve v oboru taxislužby, později v pohostinství. Dostal se do finanční tísně a od banky si půjčit nemohl. Kamarád mu proto v roce 1998 zprostředkoval půjčku od Vladimíra Šiši, jehož právním zástupcem byl vyšetřovaný státní zástupce.
Podle Nekuly měly být vystaveny celkem dvě směnky na 960 tisíc korun, a to na něj a jeho manželku. Z půjčených 600 tisíc, které Nekula vložil do podnikání, nesplatil ani korunu. Šiša proto na něj podal trestní oznámení kvůli úvěrovému podvodu. Nekula byl odsouzen, ve vězení si z trestu odseděl čtyři měsíce a podal úspěšně dovolání k Nejvyššímu soudu.

Spis soudce Berky

Šiša se do problémů dostal už loni, když policie našla při prohlídce jeho kanceláře kopii spisu soudce Jiřího Berky, který čelí obvinění ze zločinného spolčení. Tehdy jej ale jeho nadřízený, Jan Mareš, nechal dál ve funkci. Stejně nechal bez povšimnutí, že Šiša užíval auto firmy, jejíž vedení bylo podezřelé z kriminální činnosti.
Druhý prošetřovaný, žalobce, si už před měsíci vyslechl obvinění z porušování autorského práva a podvodu - podle policie totiž opisoval odborné texty kolegů a vydával je za své.
Šišův nejnovější případ je další ranou i pro NBÚ. Úřad v minulosti čelil podezření, že vydává verdikty na zakázku a s prověrkami manipuluje. Toto podezření nyní zkoumá policie.

Vladimír Šiša a jeho problémy

Policie v dubnu 2004 provedla razii v kanceláři šéfa sekretariátu NBÚ Vladimíra Šišy. Našla u něj část spisu případu Berka, 300 tisíc korun a další písemnosti. Kriminalisté jej podezřívali, že se snaží vyšetřování zmanipulovaných konkursů ovlivnit. Jeho nadřízený Jan Mareš jej ale dál nechal pracovat na úřadu, který disponuje s citlivými údaji z celé státní správy.
Šiša se znal s lidmi kolem konkursního ústeckého soudce Jiřího Berky. HN už dříve napsaly, že se stýkal i s lidmi, kteří měli potíže se zákonem. Například v říjnu 2003 se na inauguraci nového rektora v Brně Šiša potkal s někdejším náměstkem vicepremiéra Františkem Kozlem (u něho policie rovněž provedla razii a našla dokumenty z trestního spisu), soudcem nejvyššího soudu Zdeňkem Sovákem či žalobcem z Nejvyššího státního zastupitelství (oba jsou dnes obviněni, že spolu s Berkou opisovali cizí díla).
Česká televize upozornila, že Vladimír Šiša v minulosti přihlásil do svého bytu ruského občana Michaila Chlemova, který v Česku chtěl podnikat spolu se státním zástupcem. Chlemov se v domě ale ve skutečnosti nezdržoval, trvalé bydliště bylo zřejmě fiktivní, aby cizinec získal od úřadů povolení k pobytu. Jeho nadřízený Mareš ani tyto informace nepovažoval za natolik závažné, aby jej odvolal.