Mezi lidovci a ČSSD nejsou jen aféry

Prezident Václav Klaus včera odpoledne vyzval znesvářené vládní strany, aby udržely kabinet před rozpadem. Dvojice lidovců a sociálních demokratů se pak pozdě večer snažily domluvit na řešení koaliční krize.
Ovšem ani Jan Kalousek a Jan Kasal na straně KDU-ČSL, ani Lubomír Zaorálek a Michal Kraus za ČSSD přitom návrh na kompromis nepřivezli. Pokud se však obě strany neshodnou na společném řešení, vládní koalice skončí odchodem lidovců.
Premiér Stanislav Gross se pokusil předem oslabit kritiku lidovců, kteří žádají jeho rezignaci kvůli aférám s rodinným majetkem. Jeho manželka Šárka včera podle České televize oznámila, že prodá dům v Praze na Proseku, na který si vzala úvěr s ručením od podnikatelky Libuše Barkové podezřelé z pojistného podvodu.

Záchrana rovné daně

Grossův tah Kalousek zatím nekomentoval, při jednání ale nemusí pomoci, protože na stole budou i další sporné body. Patří k nim i plán ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD), který chce snížit daně fyzických osob. Pokud koaliční krize připraví vládu o většinu ve sněmovně, je prakticky nemožné, aby Sobotka svůj plán prosadil.
Tento vývoj by nahrál ODS, která učinila snížení daní hlavním tématem Modré šance, programu pro příští volby. Sobotkova reforma snižuje pro 70 procent procent občanů daně víc než návrh ODS.
Kalousek chce podle sociálních demokratů po dohodě se svým budoucím koaličním partnerem Mirkem Topolánkem odstranit konkurenci pro Modrou šanci. "Jde o dopředu vykonstruovaný a vykalkulovaný záměr dohodnutý s ODS," komentoval v ČTK postup lidovců místopředseda strany Zdeněk Škromach.
"Takové úvahy jsou absurdní," odmítl tvrzení ČSSD místopředseda lidovců Jan Kasal.

Ve hře jsou i lesy

Tématem koaličních jednání jsou i další témata, na kterých se politici obou stran neshodnou. Například být spor o kontrolu nad státními Lesy České republiky.
Firma s majetkem přes 60 miliard korun ovládá přes polovinu všech lesů v zemi a dává zakázky lesnickým firmám, z nichž mnohé jsou na nich existenčně závislé a některé z nich jsou spojeny s lidovci. Sociálně demokratický ministr zemědělství Jaroslav Palas se přitom rok a půl snaží smlouvy lesnickým firmám zrušit. "Smlouvy jsou pro stát nevýhodné, většina zisku jde soukromým firmám. To změníme," prohlásil Palas.
Firmy protestovaly a když Palasův postup kritizoval předseda dozorčí rady Lesů, poslanec KDU-ČSL Jan Grůza, ministr jej letos z funkce odvolal. Na to reagoval Kalousek podrážděným výrokem, že krizi v lesnictví zavinil právě Palas. Gross od té doby spor s Kalouskem neurovnal.
"Je tedy pochopitelné, že z postupu ministra lidovci nejsou šťastní. Na vztahy mezi Miroslavem Kalouskem a Stanislavem Grossem to vliv mít může," míní předseda zemědělského výboru sněmovny Ladislav Skopal (ČSSD).
Probíhající spor potvrzuje také předseda pražských lidovců Marián Hošek: "Postup sociálních demokratů řízení Lesů České republiky může být vnímán jako určitý signál směrem k naší straně."

Kalouskovy důvody proč odmítat smír

Kalousek je v kontaktu s předsedou ODS Topolánkem. ODS chystá jako hlavní volební trumf rovnou patnáctiprocentní daň. Plán však může předběhnout reforma daní Bohuslava Sobotky. Bez podpory lidovců ji ale ČSSD prosadí jen těžko, a proto Topolánek nutí Kalouska k odchodu z vlády.
Sociální demokraté zasáhli už dříve lidovce na citlivém místě. Chtějí je odstavit od zakázek pro Lesy České republiky, na kterých participují firmy provázané s KDU-ČSL.
Razantní postup prosazuje ve straně stále vlivný místopředseda Senátu Petr Pithart. Lidé z jeho okolí uvedli, že Pithartovi u Grosse vadí jeho chování, neslučitelné s funkcí premiéra.
Kalousek, který měl při letním sestavování nové vlády ve vyjednávání s Grossem navrch, minulý týden souboj prohrál a nechce se s tím smířit.