Oběti trestných činů neznají svá práva

Oběti trestných činů často nevědí, že mohou od státu dostat odškodnění. Nezisková organizace Bílý kruh bezpečí zjistila, že policie ani další úřady o této možnosti srozumitelně neinformují. Postižení tak netuší, že se mohou sami obrátit na Ministerstvo spravedlnosti.
V některých státech EU systém funguje opačně: například v sousedním Rakousku úřady samy kontaktují oběti, zda se jim podařilo získat odškodné od pachatelů, a pokud ne, nabízejí pomoc.
"Pokulhává i aktivita státu pomoci oběti doložit nárok na odškodnění," říká Eva Koubová, viceprezidentka Bílého kruhu bezpečí, který obětem zločinů pomáhá.
Úřady by podle Koubové měly samy vyměňovat doklady, stejně tak lékaři by údaje o zraněních měli automaticky poskytovat.
I když je podle neziskových organizacích v českých pravidlech pro vyplácení odškodného hodně nedokonalostí, státu se loni podařilo odškodnit o patnáct lidí více než předloni. Obětem úřady zaplatily o půl miliónu korun více.
Celkem stát loni vyplatil obětem trestných činů na odškodném 2,5 miliónu korun. Dostalo ho třiačtyřicet lidí, kteří se stali terčem útoku nebo loupeže a kterým peníze plně nezaplatil pachatel.
Vyplývá to z materiálu, který ke dnešnímu Evropskému dni obětí zveřejnil Bílý kruh bezpečí spolu s Ministerstvem spravedlnosti.
Poškození mohou dostat od státu podle Petra Peřiny z Ministerstva spravedlnosti až sto padesát tisíc korun. Peníze jim mají pomoci překlenout špatnou sociální situaci, do které se kvůli trestnému činu dostali. Oběti také mohou požádat o paušál pětadvacet tisíc korun na náklady za léčení. Výše bolestného se hodnotí podle bodové stupnice, posudek podle ní vypracuje lékař.
Stát poskytuje lidem náhradu za újmu od roku 1998.
Lidé postižení trestným činem se nemusejí ale obracet pouze na státní úřady. Odškodné jim nabízí také Nadační fond Filipa Venclíka. Tento mladík byl v roce 1993 brutálně napaden v metru, po útoku zemřel. Jeho otec založil fond, z něhož od roku 1999 získaly oběti přes 443 tisíc korun.
Za to také včera obdržel Vlastimil Venclík cenu Bílého kruhu bezpečí Anděl. "Peníze nejsou nejdůležitější. Důležité je, aby oběti měly pocit solidarity," uvedl Venclík.

Kdo má nárok na odškodnění

Ministerstvo spravedlnosti může požádat o odškodnění ta oběť trestného činu, které nechce zaplatit odškodnění pachatel.
Poškozený má nárok až na stopadesátitisícové odškodnění. Na náklady léčení může získat paušál pětadvacet tisíc korun.
Stát loni odškodnil třiačtyřicet lidí, dohromady jim vyplatil 2,5 miliónu korun. Předloni peníze získalo osmadvacet lidí, stát jim vyplatil o půlmilión méně.
Peníze vyplácí obětem trestných činů i Nadační fond Filipa Venclíka. Od roku 1999 z něj postižení získali 433 tisíc korun.
Zdroj: Bílý kruh Bezpečí