Poslanci zmírnili švarcsystém

Zákaz švarcsystému, aneb najímání živnostníků firmami, nebude tak přísný. Poslanci včera podpořili novelu zákona o zaměstnanosti, kterou navrhl ministr práce Zdeněk Škromach. Ta stanovuje podmínky, jak firmy smějí tyto lidi najímat.
Současná úprava totiž vedla někdy i k tomu, že společnosti odmítaly uzavírat smlouvy s externisty, kterým pak hrozil krach.

Podstatná je vlastní pila

"Je dobře, že novela prošla, dává živnostníkům větší jistotu," uvedl ministr práce Zdeněk Škromach. Ten byl po protestech podnikatelů přinucen změnit zákon o zaměstnanosti, který platí teprve od října.
Podle části právníků totiž zakazoval veškeré najímaní živnostníků firmami pod pokutou až dvou miliónů korun, což v řadě případů ohrožovalo jejich podnikání.
Nyní budou podnikatelé moci najmout například dřevorubce, truhláře či zedníka pracující na živnostenský list, ale jen v případě, pokud budou používat svou motorovou pilu, vlastní soustruh či vlastní zednickou lžíci. Zákon také firmám umožní zadat práci, která má být hotova do určeného data. Nebudou jim ale smět nařizovat, v kolik hodin přijít do práce, kdy mají přestávku. "Pokud zedník udělá zakázku pro firmu za dva měsíce a další tři měsíce bude stavět jinde, bude to v pořádku. Firma se ale nebude moci chovat k živnostníkům jako ke svým zaměstnancům," říká mluvčí ministerstva práce Kateřina Beránková.
Nový zákon začne platit, pokud ho schválí i Senát a podepíše prezident, tedy za několik měsíců.
Špatné zpracování podzimní novely zákona o zaměstnanosti dokládá i případ Jiřího Rubeše z Tachova, který už léta těží a svým traktorem sváží dřevo pro Lesní společnost Přimda.
Od ledna pracuje bez řádné smlouvy. Stará mu skončila a novou na letošní rok zatím nemá podepsanou. "Nikdo totiž stále neví, jaké podmínky nám páni z vlády či poslanci nastaví," říkal pár hodin před hlasováním sněmovny Rubeš.
Kdyby jim poslanci nepomohli, prý by jen těžko našli lesníci práci. "Soukromých či obecních vlastníků lesa je minimum, do zaměstnaneckého poměru by vzali jen pár lidí. Co by dělali kluci, kteří navíc musejí splácet leasing za nákup své techniky?" dodal Rubeš.

Na Slovensku jsou mírní

"Oprava zákona byla nezbytně nutná," říká prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Ten by ale přivítal, kdyby se podmínky ještě více zmírnily. Takový zákon tento týden navrhovali občanští demokraté. Chtěli prosadit změnu, která by povolila najímání živnostníků firmami bez dalších omezení.
Obdobně to funguje na Slovensku. Systémem "živnostník z donucení" pracuje podle Slovenské živnostenské komory přibližně deset procent z malých "podnikatelů".
A vláda neuvažuje o tom, že by pravidla zpřísnila. "Pokud si mám vybrat mezi vysokou nezaměstnaností a lidmi pracujícími na živnostenské oprávnění, vyberu si druhou možnost," říká slovenský ministr práce 1/4udovít Kaník.

Co se změní

Nyní mají firmy problém
Společnosti, které například na kácení lesa či stavbu najmou živnostníky, mohou dostat za porušení zákona až dvoumiliónovou pokutu.
Nově budou moci
Po změně budou moci bez hrozby postihu najímat firmy živnostníky, pokud jim zadají zakázku, na které budou živnostníci pracovat s vlastními nástroji.
Nadále nebudou moci
Nadále ale nebudou moci firmy najímat na živnostenský list lidi jako například prodavačky. Těm totiž říkají, v kolik přesně mají být v práci, kdy mají jít na přestávku, navíc pracují s firemními nástroji.
Zdroj: Archív hn