Předčasné volby jsou zbytečné, premiér Gross se stal cílem účelové kampaně, říkají řadoví členové ČSSD. Přesto nepočítají, že Gross obnoví věrohodnost strany. Svým postojem totiž překročil nepsané pravidlo sociálních demokratů.
"Ti chlapci nejsou sociální demokrati, když hledají jen svůj prospěch a své peníze. Praví sociální demokraté tohle neznají. Přinesli rodině utrpení a bídu, ale stejně pomáhali druhým," reaguje na aféru s hospodařením premiérovy rodiny Jaroslav Tichý. Členem sociální demokracie byl před únorem 1948. Když odmítl sloučení s komunistickou stranou, byl odeslán na práci do dolů.
Solidarita je idea, kterou stojí za to hájit, tvrdí všichni zkušení sociální demokraté, které HN oslovily v Praze, severních Čechách a na severní Moravě. Každý z nich ve straně pracuje déle než deset let a nepřekročil hranici komunální politiky. Shodnou se, že i když premiér tradiční hodnoty přehlíží, neliší se od ostatních politiků.

"Školácké výmluvy Grosse"
"Aféry byly někým objednané, premiér ale neuměl odpovědět. Měl se postavit a čelit obvinění, on místo toho ztratil hlavu a vymlouval se hloupě, školácky, jako když zapomene cvičky na tělocvik," hodnotí předseda místní organizace ČSSD v Krupce Jiří Motyčka.
"Je pravda, že lidé jsou z aféry otrávení. Vadí jim, když se politici dostanou k majetku mnohem snáz, než kdyby politiku nedělali," potvrzuje názor děčínské městské organizace její šéf Pavel Sinko. Dodává však, že je nespravedlivé útočit pouze na Grosse, a ostatní politiky přehlížet. "Ano, rodina pochybila, nic ale neukradli a nikoho nepoškodili," hájí předsedu Sinko.
"Kdo je bez viny, ať hodí kamenem," říká ke Grossově aféře starosta obvodu Praha-Letňany Josef Dobrý. Skandál podle něho ukázal, jak se lidem nelíbí, když se politici tváří jako nová šlechta: "Dokonce i slušní sociální demokraté obhajují vysoké odměny poslanců s tím, že ve standardních demokraciích to je běžné. A co doktoři a učitelé, kdy budou brát jako ve standardních demokraciích?" ptá se Dobrý.
Sociálnědemokratická politika přesto nemá podle dotázaných alternativu: "Politici jiných stran nejsou lepší a jen ČSSD hájí solidaritu se slabými," vysvětluje zástupce primátora Ostravy Petr Kajnar.

Solidaritu se slabými
Chránit potřebují podle Jiřího Motyčky z Krupky lidé, kteří se během čtyřiceti let totality odnaučili postarat sami o sebe. "Nejde o návrat ke komunismu," vysvětluje Motyčka, který by se nemohl smířit hlavně s tím, kdyby se do chudoby propadali důchodci.
Členové ČSSD chtějí volby v řádném termínu, volební úspěch ale nepředpokládají. "Moc lidí nám už nevěří," připouští Jaroslav Tichý. Změnit to může několik nových osobností v čele strany, i pro ně to je práce na několik let. Podle starosty Dobrého by měl program obsahovat jednu větu: "Budu se starat o instituci, kterou mi svěříte, jako by byla moje vlastní. Ne abych se obohatil."
Historik Václav Houfek z Ústí nad Labem stranu znovuzakládal před patnácti lety. Dnes věří, že aféra může mít pozitivní důsledky: "Jsem z těch, kteří tiše doufali, že se vstupem do EU se také u nás prosadí nepsané standardy dobrého chování." Podle Houfka ČSSD utrpí bezprostřední škodu, také na Grossovi přitom záleží, jak bude veřejnost krizi hodnotit v dlouhodobé perspektivě: "Lidé obvykle nadávají, ale přitom věří, že všechno není špatné. Proto čekají, že kdo pochybil, bude chtít věci i napravit," říká historik. Jakým způsobem, na to dotázaní neodpovídají. "To je osobní odpovědnost premiéra," říká Motyčka.

Poslední rok sociální demokracie