Štrasburk řeší spor Romů a státu

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku se včera začal zabývat stížností osmnácti mladých Romů z Ostravska na Českou republiku kvůli jejich údajné diskriminaci při vzdělávání. Soud vyslechl obě strany a nyní bude rozhodovat o tom, zda stížnost přijme. Mluvčí soudu Stéphanie Kleinová uvedla, že to může trvat i několik týdnů.
Romové tvrdí, že je stát diskriminuje, protože je automaticky posílá do zvláštních škol a oni nemají možnost získat vyšší vzdělání. Jde o osmnáct romských dětí, které skončily ve zvláštních školách v druhé polovině devadesátých let.
Jejich právníci chtěli původně rozhodnutí přezkoumat - testy, které děti absolvovaly, prý nebyly věrohodné. Rodiče navíc údajně nebyli dostatečně informováni o důsledcích, které bude mít pro jejich děti souhlas s umístěním do zvláštní školy.
Školský úřad v Ostravě ale jejich žádost odmítl.
Dvanáct ze stěžovatelů se obrátilo - rovněž neúspěšně - na Ústavní soud. Poté podali v roce 2000 stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva do Štrasburku.
Ve stížnosti argumentují údajným porušením evropské úmluvy o lidských právech, podle které je nepřípustné ponižující zacházení a diskriminace. K tomu ale prý v jejich případě došlo. Navíc jim stát údajně nezaručil právo na vzdělání ani na spravedlivý proces.
Právní asistentka soudu Eva Hubálková včera uvedla, že jde pravděpodobně o první spor, kdy se štrasburský soud zabývá romským vzděláváním. (čtk, alx)
Názor, str. 11

Proč si Romové stěžují na stát

Osmnáct romských dětí skončilo v letech 1996 až 1999 ve zvláštních školách. Podle nich za to ale mohly nevěrohodné testy.
Zástupci dětí chtěli rozhodnutí o umístění do zvláštních škol zvrátit. S odvoláním ale neuspěli u školského úřadu ani u Ústavního soudu.
V roce 2000 se proto obrátili na Evropský soud pro lidská práva do Štrasburku, který začal jejich stížnost včera projednávat. Vyslechl jak zástupce Romů, tak státu. Do několika týdnů rozhodne, zdali stížnost přijme, či zamítne.