Komunisté mají k vládě opět blíže


V ČSSD ubývá lidí, kteří chtějí vládnout společně s lidovci. Poslanci i lidé z krajů požadují rychlé vyřešení krize a koalice by mohla skončit ještě tento týden. "Do neděle se rozhodne, už to nejde protahovat," prohlásil místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.
Včera v podvečer se kvůli koaliční krizi sešli předsedové všech tří vládních stran. Domluvili se, že spor dnes budou řešit stranická grémia. Tím oživili naději, že se Gross a Kalousek usmíří. Klíč k rozhodnutí však drží 180 regionálních politiků, kteří se v sobotu sejdou na ústředním výboru ČSSD. Tam může vyhrát volání po menšinové vládě tolerované komunisty.
V regionálním měřítku se tento názor objevil veřejně na začátku týdne na Zlínsku. Na funkci krajského předsedy tam rezignoval odpůrce spolupráce s KSČM Josef Vacula. Vystřídal ho Petr Navrátil, který se menšinové vládě tolerované komunisty nebrání. "Na poradě regionálního vedení se nás sešlo čtrnáct a tento názor zazněl velmi silně," řekl Navrátil. Podobně o náladě mezi straníky mluvilo přes dvacet poslanců a politiků ČSSD, se kterými HN včera hovořily.
Komunisté jsou podle šéfa klubu poslanců Pavla Kováčika připraveni jednat. "ČSSD by ale musela velmi zásadně deklarovat návrat k levicovým hodnotám," řekl.
Některé by jim ČSSD zřejmě splnila. Vládu tolerovanou komunisty by opustil například ministr financí Bohuslav Sobotka, který prosazuje liberální ekonomické změny. Stejnou věc podle kuloárních informací řekli Stanislavu Grossovi i Pavel Dostál a Petra Buzková.
Oficiálně odpovídají diplomaticky. "Říkám, že podporuji současnou koalici," odpověděl Sobotka. Podobnými slovy reagovala i Petra Buzková a Pavel Dostál řekl: "Nechci mluvit o stahování kalhot, když nevím, jaký bude brod."
Na tom, že se do konce týdne rozhodne, se poslanci ČSSD shodují. "Není možné, aby menší strana stanovila ultimáta větší a ještě žádala, aby odstoupil premiér," shrnuje nejstarší poslanec Zdeněk Jičínský. Liberální ekonom mezi poslanci ČSSD Jan Mládek by dal přednost předčasným volbám. "Nemohu ale vyloučit, že se spolupráce s komunisty prosadí."
Škromach odmítá před nedělí spekulovat o případném jednání s KSČM. "Pokud ale lidovci odejdou, pochopí i ti radikálové, kteří jakoukoli spolupráci odmítají, že musíme hledat oporu."
Koalici boří Kalousek a část ČSSD, str. 3 Komentář, str. 8