Poslanci kritizují nový úřad

/Od našeho zpravodaje/

Přední europoslanec Elmar Brok, předseda zahraničního výboru, vypracoval návrh zprávy, která varuje před zvyšováním nákladů na unijní administrativu, pokud vznikne nezávislý úřad ministra zahraničí.
Celý problém vznikl v souvislosti s ústavou. Až dokument vstoupí v platnost, vytvoří se funkce ministra zahraničí Evropské unie, který bude zároveň řídit zastupitelské úřady Evropské komise. Jich je ve světě 124. Nový úřad unijního ministra zahraničí se bude tvořit jinak než v minulosti. Část diplomatického sboru vybere Evropská komise a druhou část unijní státy. Ministr zahraničí bude zároveň místopředsedou Evropské komise.
Podle Broka se může stát, že ministr zahraničí vybraný členskými státy a jeho úřad nabudou velké suverenity. To by znamenalo, že by vedle komise existoval nový mocný a nezávislý úřad, který by změnil postavení Evropské komise. Pak by totiž v komisi už zůstali jen komisaři přes ekonomiku, sociální věci a kulturu. Brok tvrdí, že z komise by se stal jen "sekretariát k řízení jednotného trhu".
"Evropskému parlamentu se nelíbí, že by ministr zahraničí vyčníval z komise z několika důvodů. Komisi může parlament kontrolovat lépe než úřad ministra zahraničí. Europoslanci si také myslí, že začlenění funkce ministra zahraničí do komise zvýší jejich podíl na definování cílů zahraniční politiky," myslí si Steven Everts z londýnského Centra pro evropskou reformu.
Elmar Brok v návrhu své zprávy přináší i další myšlenky, jak posílit vliv europarlamentu na zahraniční politiku. Velvyslanci společných ambasád Evropské unie by například mohli procházet slyšením jako komisaři. Brok neupřesňuje, k čemu by tato slyšení mohla vést. Dá se ale vyčíst, že by tím europarlament symbolicky posílil svou moc.
"Pokud by velvyslanci museli projít slyšením u poslanců, třebas jen v zahraničním výboru, Evropský parlament by tím dostal novou pravomoc. Členským státům se nebude chtít dát poslancům takový dar," uvedl nejmenovaný diplomatický zdroj členské země unie.
"Emancipaci Evropského parlamentu nejde zastavit. Poslanci neustále zkoušejí, kde je prostor pro nové pravomoci. Starý model, kdy o všem klíčovém rozhodovaly suverénní členské státy v Radě EU, je pryč. Ústava moc parlamentu ještě víc posílí a není se co divit, že chce získat vliv i na poslední oblast, kde ho má zatím malý - v zahraniční sféře," uvedl John Palmer, ředitel Centra evropské politiky v Bruselu.