Mladí odejdou, říkají soudci

Václav Klaus včera uvedl do funkce jednadvacet nových soudců a soudkyň. Třicet dva dalších odmítl v polovině března jmenovat, protože ještě nedosáhli třicet let. A to přesto, že zákon, který tuto hranici pro možnost stát se soudcem stanovuje, se ještě neměl těchto čekatelů týkat.
Proti prezidentovu rozhodnutí se postavilo Ministerstvo spravedlnosti a soudců se zastala i Soudcovská unie.
Její prezident Jaromír Jirsa byl pověřen republikovou radou, aby vyzval Klause k jednání. "Jeho rozhodnutí totiž revolučně mění systém vzdělávání a vybírání mladých soudců. Zavádět u nás po sto letech angloamerickou tradici se mi nezdá rozumné," říká Jirsa. V Anglii a Americe se soudci stávají především staří advokáti, kteří odjedou ze své soukromé právnické praxe do služeb státu.
Soudcovská unie hodlá prezidentovi nabídnout možnost zavést přechodné opatření, které by na soudech zřídilo pozici asistenta soudce, soudního kandidáta. Ten by vykonával vše jako soudce, kromě pravomoci vést soudní jednání a vynášet rozsudky.
"Je to jediná možnost, jak u nás udržet starý systém. Protože jinak hrozí, že nám mladí soudci, kteří skončí v sedmadvaceti a kteří umějí soudit, odejdou do soukromé sféry," varuje Jirsa. Se soudci, kteří přišli z právnické praxe, nemá Jaromír Jirsa nejlepší zkušenosti. Jeho slova potvrzují i předsedové soudů. "Z praxe vím, že daleko větší výkony podávají soudci, kteří prošli vším od počátku a jsou navyklí na tlak, který u soudu panuje," řekla HN například předsedkyně libereckého soudu Zdeňka Doležalová.
Bohumil Vašák patří mezi ty, které prezident odmítl jmenovat. Ke své současné situaci říká: "Dělám práci, za kterou mám jen omezenou zodpovědnost. Je to stejné jako kdybych se učil na ševce podáváním podešví."