Neústupnost politiků dál prodlužuje krizi

Lídři rozpadající se koalice stále neumějí nalézt řešení vládní krize. Lidovci prosazují znovuzrození koaliční vlády podložené novou politickou smlouvou. ČSSD tak silný závazek odmítá a chce pro zamýšleného premiéra Jana Kohouta volnější ruce.
Ani na včerejší několikahodinové schůzce se rozhádané strany nedokázaly shodnout na kompromisu a znovu budou jednat dnes večer. Prezident Václav Klaus politiky upozornil, aby své konzultace výrazně zrychlili. "Žádám představitele naší politické scény, aby už teď uvažovali v kategorii hodin," uvedl prezident.
Dohodě parlamentních stran brání jejich protichůdné zájmy, o jejichž prosazení nyní soupeří a nechtějí povolit ke kompromisu.
Modernisté v ČSSD (Grossovo křídlo) chtějí udržet koalici s lidovci do voleb prakticky za každou cenu. S programově blízkou stranou chtějí prosadit některé sociálně citlivé reformy a vést ČSSD do voleb s vyhlídkou až na dvacetiprocentní zisk.
I levicové křídlo ČSSD má zájem držet vládu do voleb, ale koalici s lidovci připouští jen bez tří dosavadních ministrů. Frakce kolem Jana Kavana by proto uvítala menšinovou vládu, která by se nebála mít za spojence komunisty.
Lidovcům se do vlády s ČSSD nechce, protože se chystají na koalici s ODS. Nemají ale zájem na bouřlivém odchodu, kterým by si už poněkolikáté v historii vysloužili označení koaličních zrádců.
Topolánkovo křídlo v ODS se drží stranou od lidovců a prezidenta, protože nechce, aby byla ODS obviňována z podněcování krize. Po předčasných volbách ho čeká výběr koaličního partnera mezi lidovci a ČSSD. Klausovi příznivci by raději vládli s lidovci.
US-DEU si chce zvednout oblibu tím, že bude hrát roli nehádajícího se prostředníka mezi ČSSD a lidovci. Komunistům vyhovuje, že mohou jednak kritizovat celý systém a zároveň zvyšovat svůj parlamentní koaliční potenciál.