Ústavní soud zasáhl do případu Diderot

Ústavní soud včera vstoupil do rozsáhlého podvodu s encyklopediemi Diderot. Svým rozhodnutím vzkázal více než třem stovkám věřitelů zkrachovalé společnosti, že se svých peněz zatím nedočkají.
Soudci totiž včera zrušili verdikty pražského městského a Vrchního soudu, které se týkaly prodeje více než 20 tisíc výtisků knižní encyklopedie a ochranné známky Diderot.
Na tyto soudy se obrátila společnost Windsor Holdings, která je majitelem výtisků, a požádala, aby knihy byly takzvaným předběžným opatřením vyjmuty z konkursní podstaty zkrachovalé společnosti. Tedy aby nemohly být před konečným rozhodnutím soudu prodány. Oba pražské soudy však nařízení odmítly vydat s tím, že jim to nepřísluší.
Ústavní soud to včera změnil: nařídil pražskému městskému soudu, aby se návrhem na předběžné opatření zabýval znovu.
"Tím, že soudy odmítly v případu sporu o knihy a ochranné známky mezi konkursním správcem společnosti Diderot a Windsor Holdings a Encyklopedia Publishing House vydat předběžné opatření, udělaly chybu," uvedl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.
Podle něj tak porušily právo na spravedlivý proces. Dopustily se však i další chyby - o návrhu na předběžné opatření rozhodoval stejný soudce, který rozhodoval také o konkursu. Podobnou praktiku Ústavní soud již několikrát označil jako nepřípustnou.
Správce konkursní podstaty Vítězslav Pril nechtěl rozhodnutí soudu komentovat. Již dříve prohlásil, že oddalováním prodeje knih se snižuje jejich cena.
U Ústavního soudu tak včera uspěly firmy, které jsou napojeny na autora projektu, podnikatele Jiřího Matějku. Právě on bude po více než sedmi letech vyšetřování čelit u soudu ve Zlíně obžalobě z trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku, hrozí mu až pět let vězení.
Podle obchodního rejstříku ovšem firmu Windsor Holdings vlastní společnost Encyklopedia Publishing House, ve které figuruje jako jednatelka Andrea Matějková, Matějkova žena. Věřitelé společnosti Diderot už dříve v ČT uvedli, že jde o účelově založené firmy, jež měly získat ze společnosti Diderot majetek a práva k encyklopediím a které se dopustily zneužití informací v obchodním styku.


Kauza encyklopedií Diderot

V letech 1994 až 1997 si encyklopedie Diderot objednalo asi 12 500 lidí; na předplatném zaplatili přes čtyřicet miliónů korun.
Za čtyř- až dvanáctidílnou encyklopedii zaplatili zájemci předem od 3000 do 8500 korun. Část dostala první díl, většina nic.
V roce 1997 zkrachovala Českomoravská zasilatelská společnost, která od lidí vybírala předplatné, ve stejném roce padlo první trestní oznámení. Podle vyšetřovatelů peníze firma použila na nákup aut a investovala do mohutné reklamy a luxusních kanceláří, a proto již nezbyly peníze na nákup knih.
Policisté bývalého jednatele společnosti a autora projektu Jiřího Matějku obvinili z trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku. Matějka se však brání, mimo jiné tím, že ze společnosti odešel ještě před krachem.
Projekt vydání encyklopedií měl pokračovat ve společnosti Diderot, kterou založil Matějka, firma nicméně skončila v roce 2002 v konkursu.