Vláda nepřipravuje Česko na budoucnost dobře. Nesmíme být do budoucna zemí, jejíž ekonomika bude stát na udržení levné práce. Musíme vsadit na specializaci a růst přidané hodnoty, říká Josef Středula. V čele nejsilnější odborové centrály je právě pět let a za hlavní úkol považuje růst mezd. "Když porostou, zvýší se kupní síla obyvatel, bude vyšší dynamika růstu, s tím bude spojená lepší situace rozpočtu, a bude tedy i víc prostředků na pomoc našim malým a středním firmám," tvrdí.

HN: Růst mezd byl loni pětiprocentní, jenže ekonomika trvale roste jen v rozmezí dvou až tří procent. Růst mezd se tak dostává do rozporu s růstem produktivity práce. Není na čase zabrzdit?

Rozhodně ne. Česká ekonomika se desítky let držela uměle na nízkých mzdách. Kdybychom požadovali, aby mzdy produktivitu okamžitě dohnaly, byl by to tak ohromný skok, že by se majitelé firem nestačili divit. My to neděláme, naše požadavky nejsou pro firmy nesplnitelné. Když se podíváme na poslední údaje o dividendovém toku v Česku, tak zde působící firmy jsou na tom velmi dobře. Jejich ziskovost je o deset procentních bodů vyšší než průměrná ziskovost v Evropské unii. Tak vysoký podíl zisku a zrcadlově nízký podíl mezd na přidané hodnotě, jako je v Česku, nenajdete v žádné vyspělé evropské zemi. Naše požadavky jsou správné.

HN: Jaká úroveň mezd by tedy podle vás odpovídala produktivitě práce v Česku?

V tuhle chvíli to nebudu říkat. To jsou přesně ty zkratky, které by mohly celou naši snahu shodit. Růst má být určitě rychlejší než růst HDP, rychlejší, než je vývoj inflace. Pokud chceme konvergovat, musíme si uvědomit, že i země kolem nás rostou, rostou i jejich mzdy. K Německu se už několik let platově vůbec nepřibližujeme. Dynamika u nás je sice větší, ale vychází se z nižšího základu, tak se bohužel neblížíme. Mzdy u nás rozhodně neodpovídají možnostem naší ekonomiky.

Josef Středula (51)

◼ Narodil se v Opavě, kde také absolvoval Střední průmyslovou školu strojnickou.

Po škole pracoval ve Vítkovických železárnách na údržbě válcovací trati.

◼ Po listopadu 89 se podílel na přeměně Revolučního odborového hnutí (ROH) ve standardní odbory. V červnu 2005 byl na sjezdu Odborového svazu KOVO zvolen předsedou celé organizace.

◼ Před pěti lety byl na VI. sjezdu Českomoravské konfederace odborových svazů v Praze zvolen předsedou ČMKOS.

HN: Nyní jsme asi na 33 procentech německých mezd. Na co česká ekonomika má?

Pokud se podíváme na firmy, které jsou dcerami firem německých, tak máme na mnohem více než v současnosti. Lidé zde pracují ve stejné kvalitě a produktivitě. A navíc ve vyšší intenzitě práce, protože u našich sousedů je kratší pracovní doba. Celkové číslo vám opravdu neřeknu. Trvám ale na tom, že tempo nad hranicí pětiprocentního reálného růstu ročně nemůže ublížit. A minimální mzda by měla růst ještě mnohem rychleji. Příští rok chceme, aby dosáhla 15 tisíc korun.

HN: Jenže ekonomika zpomaluje, takže byste asi přece jen měli v rozletu brzdit.

Nevidím pro to důvod. Česká ekonomika není v krizovém stavu. Pořád máme násobný růst HDP než v Německu. Náš růst dva a půl až tři procenta je podložen i tím, že se zvyšuje spotřeba. A růst spotřeby bude pokračovat jen tehdy, když lidé budou mít peníze. Uznávám, že zdroje nejsou bezedné, ale podhodnocení mezd a platů je skutečně hluboké. Třeba v oblasti obchodu, hlavně u českých firem, které nemají zahraniční matky, je situace neuvěřitelná. Často se tam platí jen minimální mzda, ale není pro to žádný důvod.

To je také výzva pro vládu, aby se soustředila na podporu českých subjektů. Nemají žádný polštář, žádné investiční pobídky nikdy nedostaly.

HN: Nedávno jste řekl, že upozorňováním na zpomalování ekonomiky si budoucí krizi vyrábíme sami. Jak tomu rozumět?

Uvedu příklad. Když se budeme bavit o tom, že bude krize, budeme jistě mít pravdu, protože krize určitě někdy bude. Jenže rozhodně ne v roce 2019. Když to ovšem slyší méně informovaní lidé, říkají si: "Pozor, blíží se průšvih, přestávám utrácet." Klesne spotřeba, klesne poptávka, klesne výroba. A jsme ve spirále. Dostáváme se do vnitřní krize, kdy bude nakonec méně zdrojů i ve veřejných rozpočtech na důchody a tak dále. Mluvit dnes o krizi je signál, který neodpovídá realitě a je nebezpečný.

Odborář a politik

◼ Josef Středula slaví pět let v čele ČMKOS a tvrdí, že odbory jsou ve skvělé kondici.

"V posledním období k nám vstoupilo 16 tisíc nových členů. A potenciál růstu tady je. V rámci střední Evropy jsme úspěšní a naše kampaň Konec levné práce je unikátní. Takže si myslím, že se to projeví i v historickém hodnocení odborů, až už tady nebudeme."

◼ Otázky na vstup do vysoké politiky ve stopách svých předchůdců Falbra a Štěcha odráží.

"Předseda odborů je koneckonců svým způsobem také politik. Zabýváme se věcmi veřejnými. Členem ČSSD nejsem a v nejbližší době o tom neuvažuji," říká odborář, kterého Bohuslav Sobotka neúspěšně přemlouval k prezidentské kandidatuře. Pak se ale zamyslí a dodá: "Netvrdím ovšem, že se to nikdy nestane. Co bude v budoucnu, to naštěstí nevíme nikdy."

HN: Takže když ministerstvo financí říká, že zpomalujeme a je nutné hledat úspory v rozpočtu, zadělává podle vás Česku na krizi?

Pokud bude strašit blízkostí krize, dělá hrubou chybu.

HN: Vláda zatím hlavně rozdává sociální dárečky. Jízdné zadarmo, zvyšování důchodů, zvýšení rodičovské… To se vám jako odborářům musí líbit, ne?

To není tak, že by se nám to líbilo. V Česku jsme dlouhodobě různé skupiny podhodnotili. Důchodci jsou jednou z nich. Zvýšení důchodů je tedy správný směr. A pokud jde o rodičovskou, rozruch je vlastně zbytečný. Důvod je jen v tom, že se na zvýšení čeká několik let. Pak je to samozřejmě skok a je kolem toho debata. Nechápu, proč se tyto valorizace nedělají z roku na rok jako přirozená věc.

Je ale jasné, že zdroje jsou omezené a je třeba vážit výdaje. Týká se to třeba obrany. Bojové vozidlo pěchoty je sice za určitých okolností důležité, ale v obchodě si za něj nic nekoupím.

HN: Takže vám vadí zvyšování výdajů na obranu?

Ne. Jde o to, aby vláda dokázala sestavovat státní rozpočet a přitom si byla vědoma, že když na něco dá desítky miliard korun a přitom to jde na úkor každodenního života, tak to vyvolá logický konflikt.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Má vláda rozdávat víc sociálních podpor, nebo zachovat zaměstnanost ve státní sféře?
  • Připravuje Babišova vláda Česko dobře na budoucnost?
  • Dá se Andreji Babišovi věřit?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se