Zvyšování poplatků spořitelen skončí

Budoucí klienti stavebních spořitelen získají už za několik měsíců jistotu ohledně výše poplatku za vedení účtu. Tu jim spořitelny budou muset garantovat po celou dobu trvání smlouvy.
Nové "poplatkové" pravidlo je součástí novely zákona o stavebním spoření, kterou včera Poslanecké sněmovně Parlamentu jednomyslně doporučil schválit její rozpočtový výbor. Jeho jednoznačný postoj prakticky znamená, že novela by měla na nejbližší květnové schůzí dolní parlamentní komory hladce projít.
S účinností nové úpravy, na níž se vláda dohodla s ODS, se dá ale počítat až po prázdninách, protože novelu ještě musí schválit Senát a podepsat prezident. Některé stavební spořitelny zvažují, že by současné poplatky dokonce mohly snížit.

Jen pro nové klienty?

Státní regulace poplatku, kterým si stavební spořitelny v minulých letech vylepšovaly své hospodaření, bude ale zřejmě platit jen pro nové klienty. Pro ty, kteří mají smlouvu na spoření z minulých let, by se novelou nic nezměnilo.
Poslanec ODS Vlastimil Tlustý sice ještě zvažuje, zda do hry přece jen nevrátí požadavek, aby se novela týkala i již uzavřených smluv, vláda ale něco takového odmítá. "Podle mě nejde o žádnou retroaktivitu, na druhou stranu ale také nechci, aby kvůli tomu celá novela ztroskotala," říká Tlustý, který s návrhem zpřísnit podmínky spořitelnám přišel jako první.
Jak Tlustý, tak vláda se rozhodli zasáhnout poté, co Úřad na ochranu hospodářské soutěže vloni udělil všem šesti stavebním spořitelnám za zvyšování poplatků celkovou pokutu téměř půl miliardy korun. Všechny spořitelny se proti verdiktu odvolaly a čekají na konečné rozhodnutí.

Spořitelny možná zlevní

Pro nové klienty by výše poplatků po celou dobu povinného šestiletého spoření měla být součástí smlouvy, takže by je stavební spořitelny nemohly měnit. Podle návrhu zákona by přitom mohly zvolit jeden ze dvou způsobů stanovování poplatku - buď vepsat do smlouvy konkrétní částku (která by ovšem nemusela být ve všech letech stejná) nebo stanovit poplatek ve vazbě na nějaký další ukazatel, například na vývoj inflace.
Chystaný zákon se pro některé stavební spořitelny stal příležitostí k vylepšení image, která jejich postojem vůči klientům dost utrpěla. Například Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) snížila klientům se starými smlouvami původní poplatek o stokorunu a dala veřejný příslib, že současnou cenu 290 korun za roční vedení účtu nezvedne. Současně slíbila, že klientům, kteří uzavřou smlouvy před účinností zákona, poskytne stejně výhodné podmínky. Obdobně hodlá postupovat i Raiffeisen stavební spořitelna. Mluvčí ČMSS Rostislav Trávníček dokonce připustil, že by se současný poplatek mohl snížit. Stavební spořitelna Modrá pyramida dokonce využila novelu k nalákání nových klientů příslibem, že měsíční poplatek 25 korun za vedení spořicího a úvěrového účtu nezvýší nad současnou úroveň až do roku 2010.

Ústavům končí lehký život

Novela sice nezhorší letošní ekonomické výsledky spořitelen, protože s ní dopředu počítaly a mají ji zahrnutou do svých finančních plánů. Do budoucna se budou ale muset více snažit prodat lépe služby klientům.
"Své výnosy musíme zvyšovat především většími příjmy z půjček a prodejem dalších služeb, " potvrzuje Vladimír Staňura, generální ředitel ČMSS. Od loňska totiž mají spořitelny rozšířenou licenci ke zprostředkování prodeje například penzijních fondů, penzijního připojištění a hypoték, což jim při rozvíjení jejich obchodů může pomoci. "Právě z provizí, které tím získáme, si chceme vylepšovat klesající příjmy z poplatků," dodal Staňura.
Státní regulace poplatků ze stavebního spoření existuje i v zahraničí. V Rakousku je ke zvýšení nutný souhlas regulátora, v Německu platí oznamovací povinnost.
K novele zákona se Grossova vláda rozhodla i proto, že stavební spoření stát výrazně podporuje, letos například 15 miliardami korun. "Není žádný důvod k tomu, aby si spořitelny část těchto peněz právě zvyšováním poplatků převáděly do svých kapes," říká i Tlustý.
Státní dotaci přitom spořitelny využívaly i tím, že ji na účty klientů připisovaly až s jednoměsíčním zpožděním (což jim zákon umožňuje). Dotace mezitím zhodnocovaly pro sebe půjčováním na mezibankovním trhu. Novela nyní přikáže, aby ústavy připisovaly příspěvek do druhého dne. Letos Ministerstvo financí převede dotace spořitelnám příští čtvrtek. Ty už daly veřejný příslib, že se novým pravidlem budou řídit okamžitě. Modrá pyramida dotaci klientům připíše ještě tentýž den.


Jak se změní zákon o stavebním spoření

Poplatky za vedení účtu budou pevně dané. Musí být obsahem ceníku stavební spořitelny, který je součástí smlouvy s klientem. Od podpisu smlouvy se podmínky nesmějí měnit až do ukončení povinné doby spoření (6 let).
Spořitelny budou muset připisovat státní podporu klientům nejpozději následující den poté, kdy ji dostanou.
Nadále má platit, že úvěry bude možné používat jen na bytové účely.
Novela neumožní přechod ke konkurenční stavební spořitelně bez ztráty nároku na státní příspěvek.
zdroj: návrh Ministerstva financí