Zaměstnávání před důchodem řeší celá Evropa


Stárnutí populace, a tedy i pracovní uplatnění stále starších lidí řeší celá západní Evropa. V Německu, kde plánují zvýšení věku pro odchod do důchodu až na 67 let, objevuje se stále víc firem, které to neberou na lehkou váhu. U lidí v předdůchodovém věku si cení zkušeností, loajality a disciplíny.

Příkladem je banka Landesbank Rheinland-Pfalz, která cíleně hledá i zaměstnance starší padesáti let. "Na starší pracovníky se zaměřujeme vědomě, u našich zákazníků mají lidé s velkou zkušeností často lepší šance než ambiciózně vystupující mladí manažeři," řekl deníku Handelsblatt šéf banky Friedhelm Plogmann.

Výslovně o starší zaměstnance usilovala v minulosti také již automobilka BMW či výrobce autosoučástek Brose.

Přímo vzorový je pak přístup firem ve Finsku, kde o vyšší zaměstnanost seniorů usilují firmy společně s vládou. Koncem devadesátých let na to připravily speciální program "hyvä ikä" (nejlepší roky), jehož se účastní celkem 900 společností. Jeho cílem je například informovat o tom, jak je třeba změnit pracovní místa a pracovní prostředí, aby v něm starší pracovníci zůstali i nadále výkonní.

Zlepšit práci "seniorů" má také zdravotník, kterého každá firma s více než 20 zaměstnanci musí mít. Ten, kdo se navíc účastní různých fitness programů, pak může získat bonus v podobě dovolené.

Podíl na programu má i vláda, která například nabízí kurzy pro další vzdělávání, do roku 2008 by se jich mělo účastnit celkem 1,9 milionu lidí z celkových 5,2 milionu obyvatel této severské země.


V Německu takový program neexistuje. Firmy navíc stárnutí populace stále podceňují - podle průzkumu společnosti Capgemini jej za problém považuje asi jen 15 procent z nich. Zatím totiž nemají potíže mladou pracovní sílu získat. Nedostatek by měl podle odhadů expertů nastat až v roce 2010.

Největší problémy by přitom u největší evropské ekonomiky měly nastat u státních institucí a ve školách - celkem 90 procent jich zaměstnává lidi ve věku krátce před důchodem. Ve zpracovatelském průmyslu je to procent 70, v oblasti služeb, jako jsou banky či pojišťovny, naopak dominují mladí.

Za největší překážky zaměstnání starších pracovníků německé společnosti považují vysoké mzdy, přísnou legislativu na ochranu před výpovědí a nedostatečnou mobilitu starších.